Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Witamy
Wyświetl stronę jako PDF

18 września uczniowie klasy 7B wraz z opiekunami p. Anną Nowak i p. Grażyną Konieczną uczestniczyli w rajdzie do rezerwatu przyrody Jata. Trasa wyprawy przebiegała przez miejscowości Anonin- Celiny- Wólka Zastawska- Żdżary. 
Na miejscu przywitała nas Pani leśnik Karolina Barc, z którą udaliśmy się na spacer ścieżką przyrodniczą. Uczniowie otrzymali mapy, na których odszukiwali miejsca z ukrytymi stemplami zwierząt i ich tropów. Pani leśnik przedstawiła nam charakterystyczne gatunki flory i fauny rezerwatu, np. wilka, żmiję zygzakowatą, borsuka, orlika krzykliwego, dzika, lisa, czy chronionego storczyka- kruszczyka.  Uczniowie przypomnieli sobie jak rozpoznawać gatunki drzew i krzewów oraz poznali inwazyjny, obcy gatunek rośliny- czeremchy amerykańskiej. Podczas spaceru mogliśmy też skosztować owoców dzikiej róży. Następnie piekliśmy kiełbaski na ognisku i odpoczywaliśmy pod olbrzymią wiatą. Potem odbyła się prelekcja w Centrum Promocji Drewna na temat różnych sposobów zastosowania tego surowca. Chętni uczniowie mieli też okazję spróbować jak rzeźbi się w drewnie. Pani leśnik opowiedziała nam również o tajnikach swego zawodu.  Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała rekreacji. 
Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com