Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Wyświetl stronę jako PDF

Tytuł projektu: Be the change you want to see.

 

 

Czas trwania: 2018-2020

Szkoła koordynująca: Zespół Szkół w Staninie, Stanin, POLSKA

Szkoły partnerskie:
- 3O Gymnasio,  Kilkis, GRECJA
- Kozmos Yazilim Anadolu Lisesi, Istambuł, TURCJA
- Scoala Gimnaziala „Nikos Kazantzakis”, Braiła, RUMUNIA
- Békéscsabai SZC Zwack József Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakgimnáziuma és
- Szakközépiskolája, Bekescsaba, WĘGRY

Priorytety:

• rozwój wysokiej jakości,  istotnych  umiejętności i kompetencji
• promowanie zdobywania umiejętności i kompetencji
• wzmacnianie profilu nauczania

 Cele:

- wzrost motywacji uczniów do czytania
- wzrost kreatywności, krytycznego myślenia uczniów
- rozwój umiejętności posługiwania się językiem angielskim uczniów
- rozwój umiejętności współdziałania w grupie
- promowanie wartości europejskich
- wymiana doświadczeń zawodowych nauczycieli
- wzbogacenie bazy edukacyjnej nauczycieli języka angielskiego

     

 

WIZYTA NA WĘGRZECH

W dniach 12 – 18 maja, w ramach realizacji projektu Erasmus + Be the change you want to see, grupa uczniów z Zespołu Szkół w Staninie wzięła udział wraz z partnerami greckimi, tureckimi i rumuńskimi w spotkaniu projektowym zorganizowanym przez szkołę węgierską.

Realizacja zadań dotyczących rozwijania umiejętności czytania i krytycznego myślenia w połączeniu ze zwiedzaniem i poznawaniem kultury Węgier była ciekawym doświadczeniem dla wszystkich partnerów projektu.

Wśród uczniów, którzy wzięli udział w spotkaniu znaleźli się Magdalena Kołodziejak, Iza Skorupa, Ewa Włodarczyk, Natalia Bujak, Szymon Zych, Jakub Skwarek a także nauczyciele: dyr. Janusz Sobiech i Małgorzata Matyszek.

 

 

WIZYTA W TURCJI


ERASMUS+ - pierwsze spotkanie projektowe. Pierwsze spotkanie projektowe odbyło się grudnia 2018 i miało miejsce w Istambule w Turcji. Wzięli w nim udział koordynatorzy szkolni z krajów partnerskich, Turcji, Rumunii, Węgier i Grecji oraz koordynatorzy międzynarodowi p.Janusz Sobiech i p. Katarzyna Koślacz z naszej szkoły.  Gospodarze spotkania, turecka prywatna szkoła informatyczno-językowa Kozmos, zapewnili odpowiednie warunki gwarantujące jego sprawny przebieg i przyjazną atmosferę. Głównym aspektem spotkania było omówienie spraw związanych z efektywną realizacją przebiegu, działań projektowych, opracowanie planów pracy, poznanie mocnych stron każdej z placówek partnerskich i na tej podstawie ustalenie zadań do koordynowania dla każdego partnera na rzecz osiągnięcia celów projektu.

Ważnymi elementami wizyty były obserwacja lekcji języka angielskiego prowadzonej przez tureckiego nauczyciela, zwiedzanie szkoły, rozmowy z uczniami, dzielenie się doświadczeniem edukacyjnym z kadrą nauczycielską oraz pracownikami szkoły. Mieliśmy okazję do rozmowy z jednym z założycieli szkoły Kozmos, który opowiedział historię jej powstania, zasady rekrutacji uczniów i przyjęcia nauczycieli do pracy oraz przybliżył ogólne zasady funkcjonowania szkoły.

link do zdjęć i opisu podlasie 24.pl

 

WIZYTA W GRECJI

 

Zespół Szkół w Staninie przystąpił do międzynarodowej współpracy w ramach projektu Erasmus+ we wrześniu 2018r. Placówka jest międzynarodowym koordynatorem projektu „Be the change you want to see” skierowanego do uczniów w wieku 13-15 lat, reprezentujących poziom A2  znajomości języka angielskiego i ma na celu podwyższenie tego poziomu dzięki rozwijaniu czytelnictwa wśród uczniów. W związku z realizacją zadań, w dniach 17 – 23 marca 2019 odbyła się wizyta w miejscowości Kilkis w Grecji. W spotkaniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele z 5 krajów partnerskich: Polski, Turcji, Rumunii, Węgier i gospodarze z Grecji.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w grupach międzynarodowych prowadzonych przez nauczycieli greckich oraz ze szkół partnerskich. Wzięli oni udział w lekcjach języka angielskiego, których głównym celem było podniesienie poziomu językowego poprzez wykorzystanie historyjek.Nauczyciele prowadzili oraz obserwowali zajęcia, dzięki czemu mieli okazję do podzielenia się swoim doświadczeniem i dokonania porównań w zakresie stosowanych metod i sposobów pracy. Ponadto wzięli udział w szkoleniu prowadzonym przez panią metodyk języka angielskiego z greckiego instytutu ds. edukacji. Były one inspiracją dla uczestników do wzbogacenia i uatrakcyjnienia własnych zajęć języka angielskiego. Po zajęciach edukacyjnych w szkole greckiej przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Cała grupa zarówno nauczyciele, jak i uczniowie z 5 krajów,  zwiedziła muzea archeologiczne w Miastach Verdina i Saloniki, słuchała pani przewodnik opisującej w języku angielskim bogatą historię Grecji oraz czytała opisy eksponatów. 

Spotkanie było pracowite i owocne. Kolejne odbędzie się na Węgrzech w maju. 

 

Wizyta w szkole w Rumunii

 

Od września 2018 roku Zespół Szkół w Staninie współpracuje ze szkołami z Grecji, Turcji, Węgier i Rumunii w ramach projektu Erasmus+ „Be the change you want to see”. Wszystkie szkoły prowadzą działania zmierzające do podniesienia poziomu posługiwania się językiem angielskim przez uczniów w wieku 12-15 lat. W dniach 22-28 września 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie w miejscowości Braiła w Rumunii. Z każdej szkoły partnerskiej do Rumunii przyjechało 6 uczniów z nauczycielami. Z naszej szkoły byli to: dyrektor p. Janusz Sobiech, koordynator międzynarodowy p. Katarzyna Koślacz, nauczyciel j. angielskiego p. Małgorzata Matyszek oraz uczniowie: Karolina Pawlak, Sebastian Konieczny, Oliwia Dąbrowska, Magdalena Goławska, Aleksandra Szewczak oraz Julia Gozdołek.

Uczniowie ze wszystkich krajów stworzyli grupę międzynarodową i uczestniczyli w lekcjach rozwijających umiejętność pisania w języku angielskim, prowadzonych przez nauczycieli ze szkół partnerskich.

Nauczyciele, oprócz prowadzenia lekcji, wzięli udział w szkoleniu metodycznym, którego głównym założeniem było zaprezentowanie sposobów rozwijania umiejętności pisania w języku angielskim wśród uczniów. Wizyta w szkole w Rumunii była ciekawym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, głównie z powodu wielu różnic. Budynek szkolny jest stary i słabo wyposażony. 90% uczniów tej szkoły to Romowie, którzy silnie kultywują tradycje swego narodu. Ciekawe były występy w ich wykonaniu, taniec, piękne stroje i otwartość w kontaktach zapamiętamy na długo.

Ten rok szkolny będzie obfitował w prace związane z tworzeniem produktu końcowego projektu oraz ewaluacją działań. Podsumowanie współpracy nastąpi w maju 2020, podczas ostatniej wizyty, która odbędzie się w Polsce.


 

Do pobrania:

.docx128.38 KB
.pdf139.84 KB

Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com