“Be the change you...”

Tytuł projektu: Be the change you want to see.

Czas trwania: 2018-2020

Szkoła koordynująca: Zespół Szkół w Staninie, Stanin, POLSKA

Szkoły partnerskie:
- 3O Gymnasio,  Kilkis, GRECJA
- Kozmos Yazilim Anadolu Lisesi, Istambuł, TURCJA
- Scoala Gimnaziala „Nikos Kazantzakis”, Braiła, RUMUNIA
- Békéscsabai SZC Zwack József Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakgimnáziuma és
- Szakközépiskolája, Bekescsaba, WĘGRY

Priorytety:

• rozwój wysokiej jakości,  istotnych  umiejętności i kompetencji
• promowanie zdobywania umiejętności i kompetencji
• wzmacnianie profilu nauczania

Cele:

- wzrost motywacji uczniów do czytania
- wzrost kreatywności, krytycznego myślenia uczniów
- rozwój umiejętności posługiwania się językiem angielskim uczniów
- rozwój umiejętności współdziałania w grupie
- promowanie wartości europejskich
- wymiana doświadczeń zawodowych nauczycieli
- wzbogacenie bazy edukacyjnej nauczycieli języka angielskiego

WIZYTA W TURCJI

ERASMUS+ - pierwsze spotkanie projektowe. Pierwsze spotkanie projektowe odbyło się grudnia 2018 i miało miejsce w Istambule w Turcji. Wzięli w nim udział koordynatorzy szkolni z krajów partnerskich, Turcji, Rumunii, Węgier i Grecji oraz koordynatorzy międzynarodowi p.Janusz Sobiech i p. Katarzyna Koślacz z naszej szkoły.  Gospodarze spotkania, turecka prywatna szkoła informatyczno-językowa Kozmos, zapewnili odpowiednie warunki gwarantujące jego sprawny przebieg i przyjazną atmosferę. Głównym aspektem spotkania było omówienie spraw związanych z efektywną realizacją przebiegu, działań projektowych, opracowanie planów pracy, poznanie mocnych stron każdej z placówek partnerskich i na tej podstawie ustalenie zadań do koordynowania dla każdego partnera na rzecz osiągnięcia celów projektu.

Ważnymi elementami wizyty były obserwacja lekcji języka angielskiego prowadzonej przez tureckiego nauczyciela, zwiedzanie szkoły, rozmowy z uczniami, dzielenie się doświadczeniem edukacyjnym z kadrą nauczycielską oraz pracownikami szkoły. Mieliśmy okazję do rozmowy z jednym z założycieli szkoły Kozmos, który opowiedział historię jej powstania, zasady rekrutacji uczniów i przyjęcia nauczycieli do pracy oraz przybliżył ogólne zasady funkcjonowania szkoły.

WIZYTA W GRECJI

Zespół Szkół w Staninie przystąpił do międzynarodowej współpracy w ramach projektu Erasmus+ we wrześniu 2018r. Placówka jest międzynarodowym koordynatorem projektu „Be the change you want to see” skierowanego do uczniów w wieku 13-15 lat, reprezentujących poziom A2  znajomości języka angielskiego i ma na celu podwyższenie tego poziomu dzięki rozwijaniu czytelnictwa wśród uczniów. W związku z realizacją zadań, w dniach 17 – 23 marca 2019 odbyła się wizyta w miejscowości Kilkis w Grecji. W spotkaniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele z 5 krajów partnerskich: Polski, Turcji, Rumunii, Węgier i gospodarze z Grecji.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w grupach międzynarodowych prowadzonych przez nauczycieli greckich oraz ze szkół partnerskich. Wzięli oni udział w lekcjach języka angielskiego, których głównym celem było podniesienie poziomu językowego poprzez wykorzystanie historyjek.Nauczyciele prowadzili oraz obserwowali zajęcia, dzięki czemu mieli okazję do podzielenia się swoim doświadczeniem i dokonania porównań w zakresie stosowanych metod i sposobów pracy. Ponadto wzięli udział w szkoleniu prowadzonym przez panią metodyk języka angielskiego z greckiego instytutu ds. edukacji. Były one inspiracją dla uczestników do wzbogacenia i uatrakcyjnienia własnych zajęć języka angielskiego. Po zajęciach edukacyjnych w szkole greckiej przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Cała grupa zarówno nauczyciele, jak i uczniowie z 5 krajów,  zwiedziła muzea archeologiczne w Miastach Verdina i Saloniki, słuchała pani przewodnik opisującej w języku angielskim bogatą historię Grecji oraz czytała opisy eksponatów.

Spotkanie było pracowite i owocne. Kolejne odbędzie się na Węgrzech w maju.

Do pobrania: