Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Wyświetl stronę jako PDF

W roku szkolnym 2022/ 2023 nasza szkoła przystąpiła do VII edycji programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauk oraz patronatem medialnym Polskiego Radia. Realizacja zadań programowych odbywa się pod kierunkiem Barbary Gajownik oraz Iwony Czerniewicz. 

Celem programu jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów poprzez doświadczanie oraz popularyzowanie różnych dziedzin nauki i osiągnięć wielkich polskich naukowców oraz wynalazców.

W tym roku akcja wystartowała pod hasłem „Zostań ambasadorem nauki”! Program ma zachęcić dzieci do promowania nauki i zdobywania wiedzy między innymi w takich dziedzinach jak: chemia, fizyka, astronomia, ekonomia, siły natury, optyka czy kryptologia. Łącznie przygotowano aż 8 ciekawych tematów.

W ramach tegorocznej edycji powstanie 16 odcinków programu naukowo-rozrywkowego. Głównymi bohaterami będą uwielbiane przez dzieci postacie Ignacego oraz jego pomocnika - robota Blu. Co dwa tygodnie uczestnicy będą mogli zapoznać się z nowymi zagadnieniami, które wprowadzą ich w tematykę zajęć. Pierwszy odcinek jest już dostępny na kanale YouTube „Być jak Ignacy”.

W tej edycji oprócz wybitnych postaci historycznych uczniowie będą mieli okazję poznać także współczesnych naukowców, którzy chętnie podzielą się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem. Gośćmi programu będą również popularni wśród uczniów influencerzy. Wszyscy goście, zarówno ci ze świata nauki, jak i ci ze świata rozrywki pojawią się w filmach, przedstawiając naukowe zagadnienia w atrakcyjnej dla dzieci formie.

Udział w programie polega na założeniu koła naukowego w szkole oraz realizacji zajęć na podstawie scenariuszy zajęć. W naszej szkole powstało koło naukowe „Ciekawi świata”. Jego członkami zostało siedmiu uczniów klas ósmych oraz trzech uczniów klasy siódmej. Program zakłada realizację 16 lekcji, a zajęcia edukacyjne będą odbywać się od początku października 2022 r. do końca maja 2023 r. W każdym miesiącu nauczyciele – opiekunowie koła składają raporty z realizacji jednego tematu na platformie programu „Być jak Ignacy”.

Oprócz tego koła naukowe oraz jego uczestnicy mogą realizować dodatkowe działania „ambasadora nauki”, promując swoje działania w lokalnej społeczności oraz mediach społecznościowych. Efektem finalnym pracy koła naukowego jest praca konkursowa polegająca na stworzeniu projektu w formie makiety, urządzenia, prezentacji lub filmu na jeden z tematów, które pojawiły się na zajęciach. Za wszystkie działania podejmowane w ramach realizacji programu koła naukowe otrzymują punkty.

Programowi „Być jak Ignacy” towarzyszy konkurs dla kół naukowych. Do zdobycia są nagrody pieniężne dla szkół i nauczycieli oraz nagrody rzeczowe dla uczniów, o łącznej wartości ponad 300 000 zł. Laureatami zostają zespoły, które zebrały największą ilość punktów. Zwycięskie szkoły otrzymają również prestiżowy tytuł „Naukowej Szkoły Ignacego”, a najlepszy zespół otrzyma tytuł „Szkoły Roku”.

 

Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com