Uczniowie klas ósmych w Gminnych Stacjach Uzdatniania Wody w Jeleńcu i Tuchowiczu

Czysta woda to skarb. Bez niej człowiek przeżyje dużo krócej niż bez jedzenia – w najlepszym wypadku kilka dni. Boimy się, że kiedyś będzie jej brakować tak, jak w krajach afrykańskich.    W ramach realizacji innowacji chemicznej „Chemia wokół nas” uczniowie poznali sposoby oszczędzania wody, między innymi mechanizmy uzdatniania wody w nowoczesnej stacji
w Jeleńcu oraz w sędziwej wiekiem studni w Tuchowiczu.

Dnia 2 czerwca 2023 r. młodzież z klas VIII wraz z opiekunami: Stanisławem Skorupą, Małgorzatą Matyszek oraz Barbarą Gajownik odbyła rajd rowerowy do wyżej wymienionych miejsc. W Jeleńcu bardzo życzliwie przyjął uczniów Dyrektor Gospodarki Komunalnej w Staninie – Marek Kopeć. Oprowadził uczniów po całej stacji, pokazał różne maszyny, opowiedział o stosowanych tu mechanizmach, dzięki którym woda staje się wodą pitną. Ku zaskoczeniu uczniów i opiekunów pan Kopeć przygotował niespodziankę, czyli słodki poczęstunek. Dziękujemy bardzo za spotkanie.

Stację w Tuchowiczu obejrzeliśmy we własnym zakresie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wszelkie materiały wykorzystane do jej zbudowania, jak również wykorzystywane tu procesy technologiczne nie mogą równać się z tymi w Jeleńcu.