Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Witamy
Wyświetl stronę jako PDF

W sobotnie przedpołudnie 20 marca 2021 roku grupa uczniów z Zespołu Szkół w Staninie wzięła udział w nagraniu programu telewizyjnego pt. „Słownik polsko-polski”.

Program jest emitowany z gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie prof. Jan Miodek pełni funkcję dyrektora Instytutu Filologii Polskiej. Wyjaśnia on zasady językowe, uczy odmiany, tłumaczy wyjątki i cofa się w czasie, przypominając, skąd pochodzą słowa i dlaczego mówimy tak, a nie inaczej.  Profesor Jan Miodek w każdym odcinku odpowiada na pytania widzów, a w odcinku 498 wystąpiła grupa uczniów z Zespołu Szkół w Staninie.

Występ naszych uczniów poprzedzony był solidnymi przygotowaniami. Zorganizowano mini konkurs dla uczniów na najciekawsze pytanie do profesora. Okazało się, że nasi uczniowie i ich rodzice mają wiele wątpliwości językowych. Podczas lekcji j. polskiego wybrano i odpowiednio zredagowano te pytania, które należy zadać profesorowi w czasie nagrania na żywo. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji zadań Programu Wychowawczo-Profilaktycznego i Szkolnego Dnia Języka Ojczystego.

Bezpośredni udział w programie wzięli uczniowie z klasy VIb: Karolina Brzezińska, Krzysztof Sprycha, Michał Matyszek, Nikodem Połeć i Oliwia Niedziółka. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak odmieniamy słowo „teams” lub dlaczego w nazwie Szwecja jest C, ale w przymiotniku jest DZ – szwedzki, obejrzyjcie program.

Emisja z udziałem uczniów Zespołu Szkół w Staninie jest zaplanowana na antenie TVP Polonia:

- 12 kwietnia, godz. 17.20 – premiera
- 18 kwietnia, godz. 1.00 – powtórka
- 19 kwietnia, godz. 6.00 - powtórka

Po emisji program można obejrzeć na VOD - stronach TVP:

https://vod.tvp.pl/website/slownik-polskopolski,296452

Więcej informacji na stronie fb:

https://www.facebook.com/Slownikpolskopolski/posts/3987397104640287

 
Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com