• pocztazs-stanin.pl
  • (25) 796 11 84

Erasmus+ „Tell me more”

11

Erasmus+ „Tell me more”

Pierwszy semestr roku szkolnego 2019/2020 w Zespole Szkół w Staninie  obfitował w działania mające na celu rozwijanie poziomu czytelnictwa wśród społeczności szkolnej. Zainspirowane są spotkaniem pedagogów z Portugalii, Turcji, Danii, Zjednoczonego Królestwa, Włoch i Polski oraz realizacją zadań projektu Erasmus+ „Tell me more”, w którym uczestniczy szkoła.  

Starania nauczycieli z zespołu nauczycieli humanistów wspierane są przez zaproszonych do szkoły gości, którymi są rodzice naszych wychowanków, przedstawiciele środowiska oraz władz  lokalnych. Klasę VIb odwiedzały mamy, które czytały uczniom „Opowieść Wigilijną”. Organizowane są spotkania, w których starsi uczniowie czytają młodszym (uczniowie klasy VI czytali uczniom z klasy IV) oraz uczniowie z klas równoległych czytają swoim rówieśnikom (klasy VII). Uczniowie zachęcają też do czytania swoich rodziców,  wypożyczając im książki w bibliotece szkolnej (uczniowie kl. IV).

Na podstawie przeczytanych książek uczniowie pisali scenariusze, które zostały wykorzystane do przygotowania przedstawień szkolnych. Wystawiono „Baśnie Andersena” oraz „W oczekiwaniu na Św. Mikołaja”.

Uczniowie wykonywali zakładki do książek. Tworzyli również ebooki, co nie było łatwym zadaniem, ponieważ wymagało korelacji wiedzy o swojej miejscowości z umiejętnościami informatycznymi. Wysiłek uczniów przyniósł efekt – powstały 3 ebooki, które zostały przekazane szkołom partnerskim jako promocja naszego kraju i regionu.

W grudniu najmłodsi uczniowie tworzyli kartki z życzeniami świątecznymi, które teraz znajdują się na wystawkach w 5 krajach europejskich. Wiele radości dostarczyły życzenia otrzymane od uczniów zagranicznych, które były czytane z ciekawością i przyczyniły się do rozwijania umiejętności czytania w języku angielskim.

Bardzo cieszy nas fakt, że tak wiele osób wspiera nasze działania odwiedzając szkołę i poświęcając swój czas. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które już uczestniczyli w akcji i zachęcamy kolejnych. Mamy nadzieję, że wspólnie zaszczepimy w dzieciach nawyk czytania książek, a w przyszłości stanie się to pasją naszych wychowanków.

Wierzymy, że nasze wspólne zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej. Głośne czytanie wprowadza w świat niespotykany na co dzień, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownik, uczy prawidłowego formułowania myśli, budowy zdań, posługiwania się słowem zgodnie z gramatyką.


wróć
Zapisz się na nasz newsletter

Poinformujemy cię o wywiadówkach, wycieczkach i aktualnościach.