Telefon (25) 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Wakacje
Wyświetl stronę jako PDF

Podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej 18-24.11.2019r.


Podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej 18-24.11.2019r. - ”Obudźmy się, to ostatni dzwonek dla klimatu!”

22 listopada 2019r. w związku z organizacją Tygodnia Edukacji Globalnej obchodzonym w ramach innowacji pedagogicznej, czyli projektu edukacyjnego „W świat z klasą” zgłoszonej przez p. Joannę Konieczną, odbyło się podsumowanie szeregu różnych działań i przedsięwzięć, które odbyły się w naszej szkole. Zgodnie z opracowanym harmonogramem od poniedziałku do piątku uczniowie naszej szkolnej społeczności brali udział w różnych projektach tj.

18.11 w poniedziałek – odbyło się spotkanie z o. Mariuszem Bartuzi ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki

19.11 we wtorek – uczniowie klasy VIIIa nagrywali wywiad wśród uczniów i pracowników naszej szkoły nt. „Co każdy z nas może zrobić, aby powstrzymać zmiany klimatyczne?” - na podstawie akcji informacyjnej zorganizowanej w poprzednim tygodniu.- w klasach VIII została przeprowadzona lekcja historii z zakresu edukacji globalnej na temat „Cywilizacja wielkich rzek”

20.11 w środę – w klasach VI została przeprowadzona lekcja geografii nt. „Człowiek w harmonii z przyrodą. Jak działać na rzecz lepszej ochrony przyrody na świecie?”


21.11 w czwartek - chętni uczniowie wzięli udział w WIRTUALNYM FESTIWALU DLA ZESPOŁÓW UCZNIOWSKICH, w którym drużyny z różnych miejscowości z całej Polski uczestniczyły we wspólnej zabawie online.- w klasach VII została przeprowadzona lekcja biologii nt. „Zróżnicowana dieta potomków Majów”

22.11 w piątek- dla klas IV-VIII odbyło się posumowanie obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej.

Podczas podsumowania projektu przedstawiciele klas VI-VIII zaprezentowali swoje zadania związane z promowaniem realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w naszej szkole w postaci barwnych plakatów, treściwych prezentacji multimedialnych oraz bardzo wymownego filmiku. Uczniowie klasy VIIIa przedstawili dwa filmy będące efektem końcowym nakręconej sondy wśród społeczności szkolnej nt. zmian klimatu, które okazały się prawdziwym sukcesem i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród szkolnej publiczności.Ponadto omówiony został udział uczniów w WIRTUALNYM FESTIWALU DLA ZESPOŁÓW UCZNIOWSKICH organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.


Kolejnym punktem programu w celu dalszego uwrażliwiania szkolnej społeczności na zagadnienie świadomej konsumpcji było wyeksponowanie prac wykonanych na lekcjach techniki dn. 15 listopada na temat „Drugie życie dżinsów” przez uczniów kl. VI były to min. kapcie, torebki, pokrowce na telefon, spódniczki i inne ciekawe przedmioty codziennego użytku, które wszyscy chętnie oglądali i przymierzali.

W celu ewaluacji przedsięwzięcia na górnym korytarzu została postawiona tablica tzw. „gadająca ściana” pt. „Oceniamy działania i nasz wkład w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole”.


Reasumując organizacja Tygodnia Edukacji Globalnej cieszyła się bardzo dużym zaangażowaniem zarówno wśród nauczycieli, którzy chętnie przeprowadzili szereg lekcji z zakresu edukacji globalnej w ramach korelacji międzyprzedmiotowej, ale przede wszystkim wśród uczniów, którzy podejmowali ambitne wyzwania przygotowując prezentacje, plakaty oraz nagrywając sondę, filmy oraz uczestnicząc w grze online. Szczególne podziękowania należą się uczniom klasy VIIIa, którzy doskonale sprawdzili się w roli dziennikarzy, reżyserów, operatorów kamery i montażystów filmów proekologicznych.
Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com