Telefon (25) 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Wakacje
Wyświetl stronę jako PDF

Spotkanie z misjonarzem o. Mariuszem Piotrem Bartuzi w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w dn. 18-24.11.2019r.


Dnia 18 listopada 2019 r. w związku z obchodami w naszej szkole Tygodnia Edukacji Globalnej realizowanego w  ramach innowacji pedagogicznej zgłoszonej przez p. Joannę Konieczną, czyli projektu edukacyjnego „W świat z klasą” - uczniowie kl. 0-III oraz IV-VIII mieli okazję gościć o. Mariusza Piotra  Bartuzi ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki.

 Podczas spotkania nasz gość opowiedział na czym polega praca  misjonarza, przedstawił swoich współbraci, zwanych ojcami białymi. Omówił swoją posługę misyjną  na Czarnym Lądzie min. w Algierii i Mali oraz na podstawie filmu o. Jacka Rakowskiego o potrzebach dzieci w Zambii. Szczególną uwagę zwrócił na poważną epidemię AIDS, która jest główną przyczyną osierocenia ogromnej rzeszy zambijskich dzieci. Próbował uwrażliwić uczestników spotkania na potrzeby, z jakimi boryka się Afryka, zwłaszcza na problem głodu i ubóstwa oraz niesprawiedliwego traktowania państw globalnego Południa przez międzynarodowe korporacje. 

Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć oryginalne etiopskie krzyże, afrykańskie kosze i bęben, jako jeden z instrumentów oraz przymierzyć stroje typowe dla Afrykańczyków. Młodsza grupa uczestników została poczęstowana słodkimi  „bawółkami”, czyli jak wyjaśnił o. Mariusz - skromnymi „krówkami” z Lubelszczyzny w misyjnym opakowaniu. Godzinne spotkanie o. Mariusz z dziećmi kl. 0-III zakończył prośbą o modlitwę w intencji biednych dzieci z Afryki oraz wspólnym zdjęciem. Natomiast dwu godzinne spotkanie z młodzieżą nasz honorowy gość zamknął wspólną modlitwą w kolorowych strojach afrykańskich i uroczym selfie. Chętne osoby nabyły cegiełkę w postaci paczki misyjnej kawy z Etiopii, z której część zysku zostanie przeznaczona na Dom Nadziei w dzielnicy slumsów Lusaki w Zambii.
Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com