Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Wyświetl stronę jako PDF

29.01.2016  uczniowie gimnazjum wzięli udział w debacie dotyczącej przemocy i agresji.

Przemoc i agresja w szkole i jej okolicy – jak się przed tym bronić.

Teza debaty:  Kary to najskuteczniejszy sposób radzenia sobie z agresją i przemocą.

Marszałkiem debaty był opiekun SU Malgorzata Matyszek.  Teza debaty broniona była przez 6 mowców zasiadających po stronie Propozycji: Adriana Gajowego z  IIb, Marty Szewczak z IIb, Natalii Mateńko z IIb, Magdy Kąkol z IIb Juli Kałuskiej z IIb oraz Magdaleny Skorupy z IIb, oraz obalana przez stronę Opozycji, w skład której wchodzili: Szymon Sprycha IIIb, Sebastian Chmiel Ia, Arkadiusz Osiński Ia, Łukasz Michalak Ia, Kacper Łukasik Ia, Jakub Bujak I


Pierwszy mówca strony Propozycji rozpoczął swoją wypowiedź następująco:
„Uważamy, że człowiek łamiąc zasady musi wiedzieć, że grozi mu za to kara. Kary to najskuteczniejszy sposób radzenia sobie z agresją i przemocą….”

Pierwszy mówca strony Opozycji kontrargumentował:
„Najłatwiej ukarać kogoś, ale czy wtedy ukarany chce się zmieniać? Jesteśmy  zwolennikami dawania „drugiej szansy. Uważamy, że praca nad zmianą postawy agresora poprzez szczere rozmowy o negatywnych skutkach agresji, uczenie empatii i rozu¬mienia potrzeb innych jest kluczem do wyeliminowania agresji i przemocy….”

W trakcie debaty widownia trzykrotnie była proszona o określenie swojego stanowiska. Przed rozpoczęciem debaty najwięcej uczniów zasiadło na środku sali, miejscu zarezerwowanym dla niezdecydowanych. W połowie debaty liczba niezdecydowanych znacznie się zmniejszyła i zasiliła głównie miejsca zwolenników stosowania kar. Ostatecznie argumenty przedstawione przez stronę Opozycji przekonały większość uczniów. Zwolennicy strony Propozycji stali się mniejszością.

 




Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com