• pocztazs-stanin.pl
  • (25) 796 11 84

Wycieczka do Sandomierza i Nowej Dęby

13

Wycieczka do Sandomierza i Nowej Dęby

 

    15 grudnia uczniowie pierwszych klas gimnazjum byli na wycieczce w Sandomierzu i Nowej Dębie. Opiekunkami młodzieży były panie: Barbara Gajownik, Izabela Gromada, Wanda Michalak i Beata Łazuga. Przechodząc przez kolejne działy fabryki bombek choinkowych, poznaliśmy tajniki oraz etapy procesu powstawania ich…


W pierwszej sali pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. W drugiej odbywało się srebrzenie.. .  Następnie wytwór trafiał do lakierni, gdzie nadawano mu przeróżne kolory. Po tym do suszarni, a w końcu… do dekoratorni. Przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki ozdobne wzory, które nadają wyjątkowego wyglądu. Mieliśmy także okazję obejrzenia różnych ozdób choinkowych na kilku wystawach. Były to ręczne arcydzieła! Braliśmy udział w warsztatach plastycznych w czasie, których mogliśmy własnoręcznie, według swojego pomysłu ozdobić bombkę choinkową. Pamiątką z pobytu w świecie szklanych ozdób jest bombka z imieniem...

Zbrojownia rycerska w Sandomierzu – to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc… Mogliśmy tam zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie, wziąć we własne ręce miecz, kuszę, włócznię, halabardę… Pośród tajemniczych pomieszczeń znaleźliśmy „katownię”, w której były dyby, pręgierz i maski hańbiące…

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów… Swoimi przeżyciami i wiadomościami podzieliliśmy się z bliskimi, sami zaś wzbogaciliśmy swoją wiedzę…

 


wróć
Zapisz się na nasz newsletter

Poinformujemy cię o wywiadówkach, wycieczkach i aktualnościach.