Dnia 09.12.2014r. z okazji rocznicy uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka, w gimnazjum odbyła się debata na temat przestrzegania praw dziecka w szkole i w domu. Uczniowie mieli możliwość podjęcia dyskusji, na zadawane przez prowadzące uczennice (Karolina Sobiech i Patrycja Konieczna) pytania. Do dyskusji byli zaproszeni również goście – kurator sądu rodzinnego oraz dzielnicowy.

Uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi dyskutowali między innymi na temat takich praw dziecka:

• Masz prawo aby żyć i rozwijać się w dobrych warunkach
  • Masz prawo do opieki i leczenia kiedy chorujesz
  • Masz prawo chodzić do szkoły, rozwijać swoje zainteresowania, a także tworzyć
  • Możesz wyrażać swoje zdanie o tym, co Cię dotyczy, mówić, co myślisz i uważasz za słuszne oraz uczestniczyć w życiu społecznym
  • Masz prawo mieć swoje tajemnice i sekrety
  • Masz prawo mieć opiekunów i cieszyć się życiem rodzinnym.
  • Nikt nie może Cię bić, krzywdzić, wykorzystywać do ciężkiej pracy, poniżać, lekceważyć Twoje uczucia
  • Twoje dobro jest najważniejsze dla rodziców i dla Polski.