• pocztazs-stanin.pl
  • (25) 796 11 84

Czy warto uczyć się języków obcych?

8

Czy warto uczyć się języków obcych?

 

   Czy warto uczyć się języków obcych? Chyba każdy odpowie twierdząco. Jeśli znamy języki, świat stoi przed nami otworem. Ich znajomość daje satysfakcję, samodzielność, niezależność, ciekawe znajomości i kontakty, zwiększa szanse na dobrą pracę i poprawia naszą sytuację materialną. Zapewne niektórzy dodadzą jednak, że dobre nauczenie się języka obcego jest łatwiejsze, gdy mamy możliwość sprawdzenia i zastosowania swoich umiejętności w praktyce. Aby umożliwić to naszym uczniom, do szkoły zaprosiliśmy wolontariuszki mówiące w języku angielskim.


   W dniach od 16 do 20 marca 2015 przebywały w naszej szkole dwie studentki, które przybyły do nas uczyć języka angielskiego. Oprócz tego, celami takich wizyt są: szerzenie tolerancji, przełamywanie stereotypów, zachęcanie do poznawania świata, zachęcanie do nauki języków obcych, kreowanie dobrego wizerunku Polski w świecie oraz innych krajów w Polsce, promowanie idei współpracy międzynarodowej. 


  Przesympatyczne, pełne entuzjazmu młode dziewczyny, Aline oraz Divya opowiadały nam o swoich krajach i podróżach, bawiły się z młodszymi dziećmi, dyskutowały z młodzieżą – pokazały nam, dlaczego warto się uczyć języka angielskiego. Studentki mieszkały u rodzin – w domach naszych uczniów – Wiktorii i Bartka.

  Aline pochodzi z Brazylii i studiuje architekturę. Ponieważ właśnie ma letnie wakacje (tak tak – letnie, w Brazylii jest właśnie lato), zdecydowała się spędzić je na wymianie. W wolontariacie dostrzegła szansę na znalezienie nowych doświadczeń, poczucie niezależności. Bardzo podobała się jej nasza szkoła, według niej dobrze wyposażone klasy, dbałość nauczycieli o pracownie. Mile zaskoczył ją również fakt, że nasi uczniowie całkiem sporo wiedzieli o Brazylii.
 
  Divya z Malezji przystąpiła do projektu aby nie tylko „uczyć angielskiego” i spróbować swoich sił jako nauczyciel, ale również przełamywać stereotypy, popracować w zespole i rozwinąć w sobie samodzielność oraz zobaczyć życie w Polsce. Jak nam powiedziała, poprzez tę wymianę otrzymała szansę poznania Polski, naszego języka i ludzi.Przez pięć dni wolontariuszki prowadziły prezentacje i zabawy od klas pierwszych szkoły podstawowej, po trzecie gimnazjum. Wielokrotnie podkreślały miła atmosferę, gościnność, aktywny udział uczniów w prowadzonych przez nie zajęciach. Pozostawiły wiele miłych wspomnień, jak również zdjęcia z ich wizyty, rysowane wspólnie flagi, autografy. 


  Dzieci lubią uczyć się nowych rzeczy i poznawać nowy język powiedziała nam Aline.Sądzę, że angielski uczniów jest dobry. Możemy komunikować się ze sobą używając angielskiego lub czasem mowy ciała. Uśmiechamy się do siebie i to sprawia, że czuję się tu bardzo dobrzei wiem, że rozumiemy się - dodała Divya.

  Wizyta bez wątpienia była doświadczeniem cennym i pouczającym dla szkoły i uczniów. Szereg zajęć pozwolił im na pewno poznać choć w części kulturę innych, odległych krajów. Przełamanych zostało wiele stereotypów dotyczących nie tylko mieszkańców Malezji, Brazylii, ale także i Polski. Czas spędzony z Divyą i Aline był bardzo przydatnym ćwiczeniem, treningiem języka angielskiego w jego praktycznym, codziennym użyciu. Dziewczyny podzieliły się ze mną także bardzo istotną uwagą. Stwierdziły, że uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i reprezentują dość wysoki poziom umiejętności językowych. Co nas bardzo cieszy.

W imieniu Aline, Divy oraz swoim dziękuję rodzinom goszczącym za wspaniałą opiekę i gościnność.


wróć
Zapisz się na nasz newsletter

Poinformujemy cię o wywiadówkach, wycieczkach i aktualnościach.