Czy warto uczyć się języków obcych? Chyba każdy odpowie twierdząco. Jeśli znamy języki, świat stoi przed nami otworem. Ich znajomość daje satysfakcję, samodzielność, niezależność, ciekawe znajomości i kontakty, zwiększa szanse na dobrą pracę i poprawia naszą sytuację materialną. Zapewne niektórzy dodadzą jednak, że dobre nauczenie się języka obcego jest łatwiejsze, gdy mamy możliwość sprawdzenia i zastosowania swoich umiejętności w praktyce. Aby umożliwić to naszym uczniom, do szkoły zaprosiliśmy wolontariuszki mówiące w języku angielskim.

W dniach od 16 do 20 marca 2015 przebywały w naszej szkole dwie studentki, które przybyły do nas uczyć języka angielskiego. Oprócz tego, celami takich wizyt są: szerzenie tolerancji, przełamywanie stereotypów, zachęcanie do poznawania świata, zachęcanie do nauki języków obcych, kreowanie dobrego wizerunku Polski w świecie oraz innych krajów w Polsce, promowanie idei współpracy międzynarodowej.

Przesympatyczne, pełne entuzjazmu młode dziewczyny, Aline oraz Divya opowiadały nam o swoich krajach i podróżach, bawiły się z młodszymi dziećmi, dyskutowały z młodzieżą – pokazały nam, dlaczego warto się uczyć języka angielskiego. Studentki mieszkały u rodzin – w domach naszych uczniów – Wiktorii i Bartka.

Aline pochodzi z Brazylii i studiuje architekturę. Ponieważ właśnie ma letnie wakacje (tak tak – letnie, w Brazylii jest właśnie lato), zdecydowała się spędzić je na wymianie. W wolontariacie dostrzegła szansę na znalezienie nowych doświadczeń, poczucie niezależności. Bardzo podobała się jej nasza szkoła, według niej dobrze wyposażone klasy, dbałość nauczycieli o pracownie. Mile zaskoczył ją również fakt, że nasi uczniowie całkiem sporo wiedzieli o Brazylii.

Divya z Malezji przystąpiła do projektu aby nie tylko „uczyć angielskiego” i spróbować swoich sił jako nauczyciel, ale również przełamywać stereotypy, popracować w zespole i rozwinąć w sobie samodzielność oraz zobaczyć życie w Polsce. Jak nam powiedziała, poprzez tę wymianę otrzymała szansę poznania Polski, naszego języka i ludzi.Przez pięć dni wolontariuszki prowadziły prezentacje i zabawy od klas pierwszych szkoły podstawowej, po trzecie gimnazjum. Wielokrotnie podkreślały miła atmosferę, gościnność, aktywny udział uczniów w prowadzonych przez nie zajęciach. Pozostawiły wiele miłych wspomnień, jak również zdjęcia z ich wizyty, rysowane wspólnie flagi, autografy.

Dzieci lubią uczyć się nowych rzeczy i poznawać nowy język powiedziała nam Aline.Sądzę, że angielski uczniów jest dobry. Możemy komunikować się ze sobą używając angielskiego lub czasem mowy ciała. Uśmiechamy się do siebie i to sprawia, że czuję się tu bardzo dobrzei wiem, że rozumiemy się - dodała Divya.

Wizyta bez wątpienia była doświadczeniem cennym i pouczającym dla szkoły i uczniów. Szereg zajęć pozwolił im na pewno poznać choć w części kulturę innych, odległych krajów. Przełamanych zostało wiele stereotypów dotyczących nie tylko mieszkańców Malezji, Brazylii, ale także i Polski. Czas spędzony z Divyą i Aline był bardzo przydatnym ćwiczeniem, treningiem języka angielskiego w jego praktycznym, codziennym użyciu. Dziewczyny podzieliły się ze mną także bardzo istotną uwagą. Stwierdziły, że uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i reprezentują dość wysoki poziom umiejętności językowych. Co nas bardzo cieszy.

W imieniu Aline, Divy oraz swoim dziękuję rodzinom goszczącym za wspaniałą opiekę i gościnność.