22 kwietnia, obchodziliśmy Dzień Ziemi - święto, które przypomina nam o naszej wspólnej odpowiedzialności za planetę. W tym celu nasza społeczność szkolna pod kierunkiem p. Anny Nowak i p. Joanny Koniecznej podjęła wiele ciekawych wyzwań, aby w sposób szczególny zaznaczyć ten dzień w kalendarzu uroczystości szkolnych.

Celem  podniesienia świadomości na temat kosztów wytworzenia różnych produktów, przedstawiona została prezentacja tematyczna oraz krótkie filmiki, obrazujące w jaki sposób każdy z nas może stosując odpowiedzialną konsumpcję przyczynić się do ochrony zasobów naszej planety.

Uczniowie klas IV- VIII  pod nadzorem wychowawców podjęli się realizacji wielu ekowyzwań, które następnie zaprezentowali na forum szkoły tj.:

- zbiórka plastikowych nakrętek – wspólnie uczniowie zebrali 50 kg,
- zbieranie śmieci w okolicy szkoły oraz na drodze Stanin- Jarczówek,
- wiele uczniów przyjechało wybranego dnia do szkoły rowerem,
- uczniowie i nauczycieli przyszli do szkoły ubrani w kolorze zielonym,
- chętni uczniowie zdecydowali się na dzień bez telefonu.

Kontynuując na korytarzu szkolnym przygotowana została gazetka ścienna na temat wytwarzania i zagospodarowywania odpadów, która cieszy się dużą popularnością zarówno wśród uczniów jak i pracowników szkoły.

Uczniowie kl. VII na lekcji geografii eksperymentowali, w jaki sposób produkuje się energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Sprawdzali jak szybko rośnie ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez panel fotowoltaiczny oraz pojedynczą turbinę wiatrową za pomocą woltomierza.

Ponadto odbyła się zbiórka baterii, która pozwala nie tylko unieszkodliwić toksyczne metale ciężkie, ale także odzyskać część surowców oraz zaoszczędzić energię potrzebną do wydobycia pierwiastków, niezbędnych między innymi do produkcji nowych baterii.
W tym roku zebraliśmy wspólnie 66,5kg baterii, które zostaną odebrane przez organizację odzysku Biosystem.

Tegoroczny Dzień Ziemi wpisał się w historii naszej szkoły, jako ważny moment na ochronę naszej planety! Fotorelacja z tegorocznych działań naszej placówki dostępna jest w fotorelacji w wersji prezentacji multimedialnej.

Zapraszamy do obejrzenia!

link do prezentacji: