„One language sets you in a corridor for life. Two languages open every door along the way '' - Frank Smith
(„Znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze.”)

Jak trafne jest to powiedzenie mogli przekonać się uczniowie naszej szkoły biorąc udział w spotkaniach z gościem ze Sri Lanki - Pasanem, które odbywały się w dniach 8 i 11 września 2024r. Polska nie jest krajem zupełnie obcym dla Pasana, ponieważ była to już druga wizyta w naszej szkole. W 2016 roku przebywał w Staninie po raz pierwszy jako wolontariusz ze stowarzyszenia AIESEC.

Nasza młodzież miała możliwość dowiedzieć się wielu faktów na temat kultury , geografii i religii odległego, azjatyckiego kraju. Sri Lanka to państwo, słynące przede wszystkim z uprawy herbaty, z przepiękną fauną i florą, znajdujące się w południowej Azji, na wyspie Cejlon.

Ciekawym elementem spotkania była możliwość poznania kilku podstawowych słów w języku Pasana. Nasi uczniowie otrzymali od niego niecodzienny upominek – zapis ich imienia w języku sinhele.   Jego odwzorowanie było nie lada wyzwaniem, choć niektórym się to udało.

Wizyty takie jak ta są dla naszych uczniów wspaniałą lekcją poznawania kultur innych krajów i kształtowania postawy ich akceptacji. Mieli oni  możliwość wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności językowych w praktyce oraz uświadomienia sobie, że podejmowanie trudu nauki, przynosi efekty w postaci skutecznej komunikacji z osobami z innych krajów, pozyskiwania nowych przyjaciół,  poszerzenia horyzontów. Była to również okazja, aby docenić naszą kulturę i kraj, w którym żyjemy.

Mamy nadzieję, że spotkanie zmotywowało naszych uczniów do jeszcze intensywniejszej nauki języka angielskiego i takich spotkań  w będzie więcej.