Emocje- co o nich wiemy? Psychoedukacja dzieci z klas I-III  oraz grup przedszkolnych.

Emocje - są nimi zarówno radość, smutek, strach, gniew, zaskoczenie  czy złość. Odgrywają one bardzo ważną rolę w dziecięcym życiu. Emocje to uczucia, jakie towarzyszą w danej chwili. Charakterystyczną ich cechą jest to, że pojawiają się nagle i są  powiązane z jakimś wydarzeniem,  myślą,  tematyką.  Wywołują u dziecka różne zachowania i reakcje.

W bieżącym roku jednym z zadań członków zespołu psychologiczno-pedagogicznego było wprowadzenie dzieci przedszkolnych i szkolnych klasy I-III w świat emocji. Celem było nabycie przez dzieci umiejętności wyrażania i identyfikowania poszczególnych uczuć, nazywania emocji. Zrozumienie własnych stanów emocjonalnych oraz uczuć innych osób. Przekazywanie uczniom wartości i norm postępowania, wspieranie ucznia w rozwoju i kształtowaniu jego osobowości, wskazywanie skutecznych sposobów łagodzenia napięć.

Wykorzystano  metodę  bajkoterapii - czytano bajki,  które uczą dobrego zachowania i kultury bycia na co dzień. Zastosowano metody aktywizujące: pracę z tekstem, dyskusję na temat głównych wątków, techniki plastyczne, gry i zabawy ruchowe, słuchanie muzyki, odtwarzanie nastroju  muzyki ruchem całego ciała.