31 marca 2023 uczniowie klas IV wzięli udział w debacie prowadzonej przez ich starszych kolegów z klasy 8b: Michała Matyszka i Nikodema. Połcia. Dyskusja  dotyczyła znaczenia  wybranych sentencji łacińskich.

Czy uczniowie potrafią uczyć się od siebie? Wymiana myśli, argumentacja uczestników spotkania udowadniają, że tak. Działanie zostało podjęte w ramach  szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.

Poddane dyskusji sentencje: 1. Dura lex, sed lex - Twarde prawo, ale prawo 2. Errare humanum est - Mylić się jest rzeczą ludzką 3. Per aspera ad astra - Przez ciernie do gwiazd 4. Non scholae sed vitae discimus - Nie dla szkoły, lecz dla życia uczymy się.

Organizatorami dyskusji były wychowawczynie klas IV Małgorzata Matyszek, Bernarda Jalowska.