Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Witamy
Wyświetl stronę jako PDF

31 marca 2023 uczniowie klas IV wzięli udział w debacie prowadzonej przez ich starszych kolegów z klasy 8b: Michała Matyszka i Nikodema. Połcia. Dyskusja  dotyczyła znaczenia  wybranych sentencji łacińskich.

Czy uczniowie potrafią uczyć się od siebie? Wymiana myśli, argumentacja uczestników spotkania udowadniają, że tak. Działanie zostało podjęte w ramach  szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.

Poddane dyskusji sentencje: 1. Dura lex, sed lex - Twarde prawo, ale prawo 2. Errare humanum est - Mylić się jest rzeczą ludzką 3. Per aspera ad astra - Przez ciernie do gwiazd 4. Non scholae sed vitae discimus - Nie dla szkoły, lecz dla życia uczymy się.

Organizatorami dyskusji były wychowawczynie klas IV Małgorzata Matyszek, Bernarda Jalowska.
Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com