Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Witamy
Wyświetl stronę jako PDF

22 marca jest obchodzony Światowy Dzień Wody. Tegoroczne hasło „Przyspieszenie zmian” nawiązuje do pogłębiającego się problemu miliardów ludzi na całym świecie, który dotyczy braku dostępu do źródła czystej wody oraz systemów wodno-kanalizacyjnych i sanitarnych. 

Zespół Szkół w Staninie także przyłączył się do popularyzacji tego zagadnienia. Dnia 20 marca miały miejsce pokazy doświadczeń z wykorzystaniem wody przygotowane przez uczniów klas ósmych dla dzieci z klas 0.  Uczniowie wraz z nauczycielem chemii przygotowali i wykonali 15 doświadczeń chemicznych i eksperymentów fizycznych. Pokazały one różnorodne zastosowania wody w życiu codziennym.

 

24 marca w klasach 4-6 odbyły się  zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie oglądali animacje „Woda nie tylko w kranie”, „Oszczędzanie wody to za mało” udostępnione przez Polską Akcję Humanitarną. Następnie analizowali informacje  umieszczone na szkolnym korytarzu i obliczali zużycie wody np. na wyprodukowanie dżinsów  dla każdej osoby z klasy, szklanki mleka, czy koszulki bawełnianej. Uczniowie byli zaskoczeni wynikami. Dowiedzieli się co to jest tzw. woda wirtualna, czyli ilość wody, która jest potrzebna do wytworzenia danego produktu. Przyznali, że nie byli świadomi, aż tak dużego zużycia wody. Potem wspólnie wymyślali sposoby na zmniejszenie zużycia wody w szkole i w gospodarstwach domowych, które zostały zapisane i zamieszczone na szkolnej gazetce.


Celem przybliżenia społeczności szkolnej zasobów wodnych najbliższej okolicy została przygotowana gazetka „Środowisko przyrodnicze Gminy Stanin”. Na podstawie zamieszczonych na niej ciekawych informacji oraz aktualnych zdjęć lokalnych cieków wodnych uczniowie  rozwiązywali zadania. Lokalizowali  między innymi na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej lokalne rzeki Wilkojadkę i Bystrzycę. Ponadto palcem po mapie śledzili bieg rzeki Tyśmienicy, do której uchodzi Bystrzyca oraz największą rzekę naszego województwa  Wieprz. Za pomocą nitki obliczali ich długość, liczyli odległości, jakie trzeba pokonać, aby się wybrać powędkować. Klasy czwarte korzystały z kompasu celem zorientowania mapy województwa lubelskiego wskazując źródło i ujście rzeki Wieprz. Realizując zadania poznawali ciekawostki o zasobach wodnych naszego województwa oraz sprawdzali swoje umiejętności wykonując nietuzinkowe zadania. 

Następnie wszyscy uczniowie zebrali się na szkolnym korytarzu, aby podzielić się wynikami swojej pracy.

Przygotowane zostały również gazetki na temat zapotrzebowania i zużycia wody, wody wirtualnej i zasobach wodnych Gminy Stanin.

Szkolnymi koordynatorami akcji były: p. Barbara Gajownik, p. Anna Nowak, P. Joanna Konieczna.
Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com