Ubóstwo menstruacyjne to ograniczony lub całkowity brak dostępu do środków higienicznych z powodów ekonomicznych. Wiąże się ono również z brakiem wiedzy o menstruacji i produktach menstruacyjnych. Według danych UNICEF i WHO problem ten dotyczy około 500 milionów kobiet na całym świecie. Badania przeprowadzone  w Polsce pokazują, że aż 39% kobiet miało lub ma styczność z ubóstwem menstruacyjnym.

W odpowiedzi na ten problem 12 października 2022r.  w Zespole Szkół w Staninie rozpoczęła się „Akcja Menstruacja w Twojej szkole”, która będzie trwała cały rok. Celem akcji jest wyeliminowanie problemu ubóstwa menstruacyjnego
i zapewnienie powszechnego dostępu do środków menstruacyjnych oraz wykształcenie społeczeństwa pełnego empatii.

Dzięki współpracy z Fundacją Akcja Menstruacja, w naszej placówce w szkolnych łazienkach dla dziewcząt, pojawiły się pudełka z podpaskami, z których będzie można korzystać. Będą one regularnie uzupełniane przez szkolnego koordynatora akcji p. Annę Nowak.