21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

Dziś 21 marca, Światowy Dzień Zespołu Downa.

Dlaczego właśnie taka data? Jest to nawiązanie do faktu, że osoby z zespołem Downa wyposażone są w dodatkową informację genetyczną przy parze chromosomów 21 (trzeci chromosom lub jego fragment).

Jednym ze sposobów obchodzenia tego wyjątkowego dnia jest włączenie się do kampanii #LotsOfSocks 2021 (Dzień Kolorowej Skarpetki), która polega na zwiększaniu świadomości o zespole Downa, propagowaniu akceptacji i integracji społecznej osób nim dotkniętych. Ale jak? Poprzez... założenie kolorowych lub niepasujących skarpet. Taki intrygujący element ubioru ma skłonić osoby nieświadome dzisiejszego święta do zadawania pytań i rozmowy nt. zespołu Downa.

My w to wchodzimy. A Wy?

Dnia 19.03.2021 r. w naszej szkole obecne przedszkolaki i uczniowie klas I-III chętnie włączyli się w akcję „Kolorowej Skarpetki” zakładając skarpetki nie do pary. Natomiast uczniowie kl. IV-VIII wsparcie swe nieśli z domu.  Ponadto na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa p. Marta Mućka i logopeda szkolny p. Beata Sprycha zorganizowały w kl. 0b warsztaty na których uczniowie przygotowali pomysłowe pacynki z kolorowych skarpetek.