• pocztazs-stanin.pl
  • (25) 796 11 84

Innowacja pedagogiczna ,,Podróże z książką”

34
1

Innowacja pedagogiczna ,,Podróże z książką”

W październiku 2020 r. nauczycielki Publicznej Szkoły Podstawowej w Staninie Teresa Wardak i Barbara Mróz rozpoczęły innowację pedagogiczną ,,Podróże z książką” w klasach I a i I b. Inauguracja rozpoczęła się od czytania fragmentu ,,Pippi Pończoszanki” przez panią dyrektor – Izabelę Gromadę. Do włączenia się w czytanie dzieciom nauczycielki zaprosiły znane osoby z gminy Stanin - pana wójta Krzysztofa Kazanę, jego zastępcę – pana Sławomira Rzymowskiego, dyrektora ZEAS-u – pana Sebastiana Ignaciuka, panią sekretarz – Ewę Niebrzegowską. Do aktywnego włączenia się w innowację poprosiły również rodziców podopiecznych klas oraz nauczycieli. Uczniom głośno czytali w klasach następujący rodzice: p. Arkadiusz Orzełowski, p. Rafał Pietrzak, p. Aneta Krawczyk, p. Magdalena Kot, p. Małgorzata Mućka, p. Agnieszka Lewandowska, p. Milena Skwarek. Ponadto głośno uczniom czytały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej – p. Teresa Wardak, p. Jadwiga Blachowicz i p. Barbara Mróz. W ramach innowacji uczniowie wykonali okładki ulubionych książek, zakładki do książek, gry planszowe. Słuchali opowiadań, wierszy i baśni, oglądali ilustracje, wypowiadali się na temat bohaterów. Bardzo starannie samodzielnie i z pomocą rodziców wykonali książeczki. Komiksy. Wykonali kukiełki z drewnianych łyżek, z papieru. Aktywnie uczestniczyli w Tygodniu Książki polegającym na codziennym czytaniu i słuchaniu czytanych książek, wykonaniu kartek ilustrujących czytane lub słuchane książki do albumu klasowego. Wzięli również udział w Tygodniu Baśni, gdzie poznali wybrane baśnie i bohaterów baśniowych, słuchali czytanych baśni przez rodziców, lektora, nauczycieli, panią bibliotekarkę, oglądali ekspozycje baśniowe w klasach, wypowiadali się na temat bohaterów, oceniali ich postępowanie, odpowiadali na zadawane pytania, nazywali postacie, za które przebrali się, zrobili kukiełki z papieru i stworzyli krótkie scenki teatralne. Większość uczniów wzięła udział w Międzyklasowym Konkursie Czytelniczym. Ponadto uczniowie i ich rodzice tworzyli krótkie przedstawienia teatralne i przygotowywali występy. Wszystkie prace zdobiły klasy uczniów, a zakładki służą na co dzień. Dzięki podjętym działaniom uczniowie mieli i mają możliwość bogacenia swojego słownictwa, rozwijania wyobraźni, powoli stają się bardziej kreatywni. Do każdej przeczytanej książki uczniowie systematycznie wykonywali ilustracje, które posłużą do wykonania albumu podsumowującego działanie innowacyjne. Rodzice uczniów kupują różne pozycje książkowe uczniom na różne okazje. Ponadto uczniowie wypożyczyli bardzo dużo książek z biblioteki szkolnej. Nadal systematycznie korzystają z księgozbioru biblioteki, księgozbioru klasopracowni oraz własnego. Przynoszą ciekawe pozycje do szkoły zachęcając do zakupu pozostałych.


wróć
Zapisz się na nasz newsletter

Poinformujemy cię o wywiadówkach, wycieczkach i aktualnościach.