Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Witamy
Wyświetl stronę jako PDF

Odwiedzamy miejsca patriotyczno – religijne naszego regionu


11 października 2018r. uczniowie klas piątych naszej szkoły wraz z opiekunami zwiedzili Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej poświęcone ostatniej regularnej bitwie kampanii polskiej 1939 r. stoczonej przez  Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie” gen. F. Kleeberga  z Niemcami. To na polach Kocka, Serokomli, Woli Gułowskiej, Adamowa i Krzywdy rozegrał się ostatni bój kampanii.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się elementy umundurowania i wyposażenia Wojska Polskiego oraz wojsk niemieckich i sowieckich, dokumenty, zdjęcia, broń palna i jej elementy, bagnety, szable, lance ułańskie.  Dzięki zastosowanym multimediom można było poczuć atmosferę tamtych dni, usłyszeć i dotknąć historii. Oprócz muzeum zwiedziliśmy również izbę regionalną i myśliwską oraz szkółkę rzeźbiarską. Z muzeum udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września. Taki tytuł nadano Matce Bożej z tego względu, że była świadkiem walk toczonych na tych terenach w 1939r. Pomodliliśmy się przed obliczem Najświętszej Panienki modlitwą różańcową  prosząc Ją o potrzebne łaski i opiekę. 

Żywą lekcją historii i religii uczciliśmy 100-lecie Niepodległej Rzeczpospolitej. 
Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com