Estonia - Erasmus +

Estonia - Erasmus +

W dniach 16-19 października odbyło się kolejne międzynarodowe spotkanie projektowe w ramach realizacji programu Erasmus +. Miało ono miejsce w przedszkolu partnerskim w Tallinie, stolicy Estonii. W wizycie uczestniczył dyrektor Zespołu Szkół w Staninie, Janusz Sobiech, trzy nauczycielki: Katarzyna Koślacz, Beata Łazuga i Marta Goławska, delegacje ze Szwecji, Norwegii i Włoch, a także nauczyciele z przedszkola gospodarzy.

Wizyta miała charakter dydaktyczny -  dyskutowano o tym, jak pracować z dziećmi, jak nie ulegać różnym stereotypom w zakresie wyrażania i identyfikacji płci. Te treści są zawarte w projekcie  „Pozwólmy dzieciom zmieniać świat. Uczenie się i nauczanie  tolerancji i wartości począwszy od przedszkola”.

W trakcie trzydniowego spotkania grupa uczestniczyła w szkoleniu prowadzonym przez wykładowców z uniwersytetu w Tallinie. Tematem przewodnim zajęć było rozwijanie akceptacji wśród dzieci w wieku przedszkolnym.Grupa również podsumowała dotychczasowe dokonania, wymieniono się  doświadczeniami, materiałami i metodami nauczania. Poznano  środowisko fizyczne i psychospołeczne przedszkola Meelespea w Tallinie.

Zaplanowano również kolejne działania na bieżący rok szkolny: relacja z wizyty u siebie w przedszkolu,  działania  związane z  identyfikacją i wyrażaniem płci. Chcemy  w tym okresie  nie ulegać stereotypom, np. nieprawdą jest, że prawdziwi mężczyźni nie płaczą; dziewczynki nie grają w piłkę nożną albo nie mogą być policjantkami.