• pocztazs-stanin.pl
  • (25) 796 11 84

Wolontariusze z odległych krajów

1

Wolontariusze z odległych krajów

 

To już kolejny raz uczniowie Zespołu Szkół w Staninie spotkali się z wolontariuszami z odległych krajów. W dniach 5-10 czerwca 2016r. naszą szkołę odwiedzili studenci w ramach wolontariatu prowadzonego przez organizację studencką AIESEC. Jest to organizacja, która we współpracy ze 126 krajami realizuje programy praktyk i wolontariatów dla studentów z całego świata. Projekt ma na celu rozwój i kształcenie młodzieży poprzez bezpośrednie zapoznanie ich z różnorodnością kulturową oraz uczenie tolerancji w stosunku do innych ras i narodowości.

Naszymi gośćmi było dwoje wolontariuszy. Natalie przyjechała do nas z Hongkongu, a Pasan ze Sri Lanki.

Studenci spotkali się z uczniami poszczególnych klas. Podczas interaktywnych warsztatów opowiadali im o swoich krajach, ich położeniu, przyrodzie, tradycjach, kuchni, codziennym życiu. Prezentowali ciekawe pismo, uczyli nas tradycyjnych tańców, opowiadali o swoich religiach i ciekawostkach z życia codziennego.

Pasan ze Sri Lanki, student technologii informacyjnej,  pokazał nam na mapie jak daleko od Polski leży jego kraj. Pokazał wiele zabytków i nauczył nas podstawowych zwrotów w swoim języku narodowym, zwanym sinhele.

Natalie, studentka medycyny z Hongkongu, w swojej multimedialnej prezentacji przekazała nam mnóstwo ciekawych informacji na temat codziennego życia w Hongkongu. Uświadomiła nam podstawowe różnice pomiędzy Hongkongiem a Chinami.

Dla społeczności szkolnej udział w projekcie był ciekawym doświadczeniem. Dzięki tej wizycie uczniowie mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami zagranicznych kultur i  zwyczajów, uczyli się tolerancji, rozmawiali z gośćmi w  języku angielskim oraz zawarli  nowe znajomości. Poprzez udział w projekcie uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją świadomość kulturową, a przede wszystkim w praktyczny sposób wykorzystać swoje umiejętności językowe.

Goście, którzy przyjechali do szkoły, mieszkali u polskich rodzin – Natalie w domu Julki Gozdołek z Va, natomiast Pasan w domu Filipa Mroza z IVb.Rodziny wykazały się prawdziwą, polską gościnnością, organizowały im atrakcje pozaszkolne i wspierały w poznawaniu naszego regionu. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie studentów w swoich domach i pomoc w zorganizowaniu ich pobytu w Staninie.

Teraz z pewnym rozrzewnieniem będziemy patrzeć na Sri Lankę i Chiny na mapie świata. Od niedawna mamy tam swoich znajomych.Wszyscy będziemy miło wspominać naszych nowych przyjaciół, dzięki którym wielki, odległy świat stał się nam bardzo bliski.


wróć
Zapisz się na nasz newsletter

Poinformujemy cię o wywiadówkach, wycieczkach i aktualnościach.