• pocztazs-stanin.pl
  • (25) 796 11 84

Konkurs wiedzy o Janie Pawle II "1 z 10"

38

Konkurs wiedzy o Janie Pawle II "1 z 10"

   

    Karolina Mućka z Zespołu Szkół w Staninie wygrała tegoroczny konkurs "1 z 10", organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Uczennica drugiej klasy miejscowego gimnazjum pokonała 32 konkurentów, którzy we wtorek 12 maja wzięli udział w finałowej rozgrywce. Po Henryku Sienkiewiczu i Powstaniu Styczniowym, w tym roku bohaterem konkursowych zmagań był Jan Paweł II. Do wtorkowego finału przystąpili najlepsi uczestnicy eliminacji, reprezentujący najstarsze klasy szkół podstawowych oraz pierwsze i drugie klasy gimnazjalne.

Najpierw wszyscy rozwiązywali test, dotyczący życia i pontyfikatu Papieża Polaka, a kolejny etap odbywał się według zasad podobnych do telewizyjnego teleturnieju "1 z 10". Tegoroczne zmagania były tak wyrównane, że musieliśmy nieco zmodyfikować początkowe założenia i zamiast konkursu "1 z 10" przeprowadzić turniej pod hasłem "1 z...11", ponieważ aż trzy osoby miały po teście identyczną liczbę punktów - wyjaśnia dyrektor biblioteki w Staninie Aneta Rosa. Uczestnicy finałowej rozgrywki zmierzyli się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Musieli na przykład podać miejsce urodzin Karola Wojtyły i imiona jego rodziców, ale także wyjaśnić co to jest konklawe i pontyfikat, określić ile strzałów Mehmet Ali Ağca oddał w kierunku Jana Pawła II podczas zamachu w maju 1981 roku, albo podać dokładną datę - rok, miesiąc, dzień i godzinę - śmierci Papieża Polaka.

Przerywnikiem podczas sprawdzaniu testów był występ przygotowany przez członków Szkolnego Koła Religijnego i Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunami: J. Chromińską, W. Michalak i I. Połeć . Młodym aktorom towarzyszył chór szkolny pod kierownictwem J. Skwarek. Fragmenty życiorysu Jana Pawła II „przeplatane” były recytacją Jego wierszy i śpiewem znanych pieśni takich jak: „Barka”, „Wadowice – moje miasto”, „Nie lękajcie się”, „Abba Ojcze”

Po teście i pierwszej serii pytań dla finałowej 11-ki najlepszymi wynikami mogły pochwalić się trzy zawodniczki, które między sobą rozstrzygnęły ostateczne losy rywalizacji. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Mućka, która wygrała tablet, ufundowany przez wójta gminy Stanin Krzysztofa Kazanę. Druga była Joanna Golba z ZS w Jeleńcu, a trzecia Aleksandra Gołębiowska z ZS w Zagoździu, które w nagrodę odebrały od biblioteki akcesoria komputerowe. W jury tegorocznego konkursu zasiedli wójt Krzysztof Kazana, emerytowana nauczycielka Jadwiga Tomaszewska i dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Piotr Michalak. (źródło: www.ias24.eu).

Konkurs został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Staninie, wraz z Panią Joanną Chromińską.

 


wróć
Zapisz się na nasz newsletter

Poinformujemy cię o wywiadówkach, wycieczkach i aktualnościach.