Dnia 15.04.2024r. uczniowie klasy 4b pod opieką wychowawcy Barbary Gajownik wyruszyli na pieszą wycieczkę do lokalnego zakładu mechanicznego, którego właścicielem jest pan Rafał Pietrzak. Zanim jednak do niego dotarli wstąpili po drodze do hali, w której trudną pracę wykonują panowie spawacze. Jeden z nich – Mariusz Gajownik opowiedział uczniom o zaletach tego zawodu oraz o głównych zagrożeniach związanych z jego wykonywaniem. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali, lecz jeszcze chętniej obejrzeli przygotowany przez  pana Mariusza praktyczny pokaz, który miał nie tylko zaciekawić ale też  ostrzec młodzież przed dwoma podstawowymi zagrożeniami, czyli bardzo wysoką temperaturą i oślepiającym światłem. Osoby chętne do obejrzenia precyzyjnego procesu spawania musiały założyć specjalne maski stosowane przez spawaczy.

Pan Rafał Pietrzak również bardzo chętnie powitał uczniów w swoim zakładzie mechanicznym. Oprowadził uczniów przez wszystkie stanowiska pracy i pokazał w praktyce, jak kolejno wygląda praca na poszczególnych. Dzieciaki miały frajdę z tego, że mogły wszystko z bliska zobaczyć, nawet wejść do kanału pod stojący na nim samochód. Obejrzały badanie oporów toczenia kół samochodu, sprawdzanie świateł, silnika, zdjęcie opony i badanie ciśnienia w kole, jak również zmianę koła. W tej ostatniej czynności mogli aktywnie uczestniczyć.

Uczniowie klasy IVb wraz z wychowawcą bardzo dziękują panu Rafałowi i panu Mariuszowi.