Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Witamy
Wyświetl stronę jako PDF

Projekt czytelniczy „Życie i twórczość Marii Konopnickiej”


W ramach NPRC uczniowie klas IIA i IIB wraz z wychowawcami p .B Szczęśniak, nauczycielem współorganizującym kształcenie p. M. Krasucką  i p. M. Jastrzębską włączyli się w projekt czytelniczy „Życie i twórczość Marii Konopnickiej”, który realizowany był od października do grudnia 2022r.

Wprowadzeniem do realizacji projektu były zajęcia w bibliotece szkolnej, gdzie zapoznaliśmy się z twórczością pisarki. Odbyła się też piesza wycieczka do gminnej biblioteki publicznej w Staninie, gdzie można było wypożyczyć inne egzemplarze. W klasach tworzyliśmy kąciki książek.

Podczas pracy z wybranymi wierszami M. Konopnickiej, wykazywaliśmy się różnymi sposobami działań. I tak np. – podczas pracy z wierszem  i zarazem piosenką pt. „Jesienią, jesienią”, gromadziliśmy dary jesieni w kącikach przyrody w klasach, wykonaliśmy  owocowe drzewa dekoracyjne  i udaliśmy się do pobliskiego sadu, w którym pod jabłonią zaśpiewaliśmy wyuczoną piosenkę.

Czytając wiersz pt. „Pszczółki”, wykonaliśmy pracę plastyczną „W pasiece”, jak też braliśmy udział w spotkaniu z pszczelarzem p. T. Gruszką w bibliotece szkolnej, która opowiedział o swojej pasji związanej z hodowlą pszczół. Mogliśmy założyć na swoje głowy kapelusz pszczelarski i obejrzeć z bliska królową i trutnie.

Wycieczka do Warszawy została poprzedzona wierszem pt. „Pojedziemy w cudny kraj” i prezentacją multimedialną „Jestem Polką i Polakiem, znam swój kraj”. Zwiedziliśmy lotnisko F. Chopina, wjechaliśmy na taras widokowy  Pałacu Kultury i Nauki i w Zoo.

Poznaliśmy rolę ziemniaka w życiu człowieka podczas pracy z wierszem  „Na pastwisku”. Oglądaliśmy filmiki związane z wykopkami i wykonaliśmy różne postaci z ziemniaków, gdzie wykazaliśmy się niesamowitą pomysłowością.

Wzięliśmy też udział w konkursie recytatorskim  wierszy M. Konopnickiej klas I-III z zadawalającymi wynikami.

Na zakończenie projektu zadbaliśmy o ptasią stołówkę. Po analizie wiersza „Odlot”, zawiesiliśmy na zewnętrznych parapetach klas karmniki, gdzie wsypywaliśmy ziarna oraz wykonaliśmy karmniki z rolek od papieru.

Formą prezentacji naszych działań była wystawa prac plastycznych i technicznych w klasach i zamieszczenie informacji na stronie szkoły.




Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com