Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Witamy
Wyświetl stronę jako PDF

Akcja Samorządy mają głos!  – wybory do SU 2022


30 września uczniowie i uczennice z kilkuset szkół w całej Polsce, w tym naszej  wybierali samorządy uczniowskie w pełni demokratycznych wyborach. Ogólnopolska akcja Samorządy Mają Głos realizowana przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej w naszej szkole odbyła się po raz pierwszy.

Zgłaszając się do akcji Samorządy Mają Głos, nasza placówka otrzymała pełne wsparcie od CEO, czyli praktyczny poradnik, jak zorganizować wybory, przygotować karty do głosowania, propozycje kampanii wyborczych, a także dostęp do platformy dedykowanej dla akcji, w której zamieszczaliśmy nasze aktywności.  Ponadto opiekunowie SU uczestniczyli w poniższych szkoleniach: 

1. Samorząd Uczniowski- od czego zacząć jego pracę? – 13 września 2022r.
2.  Samorządy uczniowskie mają głos – jak zorganizować demokratyczne wybory w szkole? – 21 września 2022r.

W bieżącym roku o funkcję Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego walczyło siedmioro kandydatów:

  1. Wiktoria Mróz kl. VIIIA
  2. Amelia Kłoda kl. VIIIA
  3. Oliwia Niedziółka kl. VIIIB
  4. Michał Matyszek  kl. VIIIB
  5. Julia Mateńko kl. VIIA
  6. Emilia Świętochowska kl. VIA
  7. Przemysław Dorosz kl. VIA

Wszyscy uczniowie przygotowali barwne plakaty, imponujące prezentacje multimedialne, które przedstawiały  bardzo ciekawe pomysły na funkcjonowanie naszej placówki. Ponadto powołali swoje sztaby wyborcze, które walczyły o cenne głosy wyborców. Szkolne wybory odbyły się w trakcie apelu na godzinach wychowawczych. Opiekunowie SU rozpoczęli spotkanie z uczniami od omówienia znaczenia akcji „Samorządy mają głos” dla szkolnej społeczności oraz przypomnienia zasad udziału w demokratycznych wyborach. Następnie kandydaci zaprezentowali swoje programy wyborcze- ostatni raz zachęcając wyborców do oddania cennego głosu właśnie na nich. Po prezentacji nastąpiło pięcioprzymiotnikowe głosowanie. Uczniowie podchodzili kolejno zgodnie z listą do ucznia ze swojej klasy, który został wytypowany do szkolnej komisji wyborczej, otrzymywali kartę do głosowania  i przemieszczając się do wydzielonego pomieszczenia udzielali swojego głosu. Frekwencja podczas wyborów była bardzo wysoka i wyniosła 98%,  a do rozdysponowania było 154 głosy. 

Z przyjemnością ogłaszamy, że zwycięzcą wyborów do Samorządu Uczniowskiego została Amelia Kłoda, pierwszym zastępcą Wiktora Mróz, a drugim zastępcą Michał Matyszek. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a pozostałym kandydatom dziękujemy za udział i liczymy na ich dalszą współpracę w ramach samorządów klasowych. Dziękujemy naszym uczniom za właściwa postawę obywatelską podczas organizowanej kampanii wyborczej oraz w trakcie wyborów.

Opiekunowie SU: p. J. Konieczna, p. K. Rosłoń 
Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com