• pocztazs-stanin.pl
  • (25) 796 11 84

Wizyta w Rumunii - Comenius

3

Wizyta w Rumunii - Comenius

W dniach od 6 do 12 października 2013r. miało miejsce kolejne spotkanie szkół partnerskich w Rumunii w ramach realizacji projektu Comenius „A Song to Integrate Nations and Gather All Colors Together”. Nasz plan pobytu w Rumunii był bardzo bogaty w różnorodne zajęcia związane głownie z poznawaniem tradycyjnej muzyki oraz kultury naszego partnera.  
 
Mieliśmy okazje podziwiać tradycyjne tańce i pieśni ludowe wykonywane przez uczniów rumuńskich. Poznaliśmy jeden z tradycyjnych instrumentów muzycznych- panpipe. Przy akompaniamencie, którego została zaśpiewana jedna zwrotka piosenki stworzonej przez partnerów projektu.  
 
Zwiedziliśmy średniowieczne miasta Sibiu i Cozia, w którym podziwialiśmy przepiękne kościoły i klasztory. Odwiedziliśmy, słynące z rzemiosła ceramicznego, miasto Horezu. Spędziliśmy kilka godzin w kopalni soli w Ocnele Mari, gdzie można było skorzystać  między innymi z podziemnego boiska do koszykówki, czy tez zrelaksować się w fotelu wdychając czyste powietrze.

Podczas wspólnych zajęć uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w warsztatach dotyczących zagadnień związanych z tematem obywatelstwa europejskiego. Uczestnicy warsztatów wskazywali szanse, ale i zagrożenia wynikające z przynależności krajów do Unii Europejskiej.
 
Ciekawym doświadczeniem była możliwość porównania systemów edukacyjnych krajów uczestniczących w realizacji projektu. Nauczyciele obserwowali lekcje prowadzone przez nauczycieli rumuńskich, wymieniali doświadczenia dotyczące pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, uczniowie zaś uczestniczyli w lekcjach wraz ze swoimi kolegami z Rumunii.

Po powrocie z Rumunii jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę. Stereotypy, dotyczące tego kraju, okazały się bardzo przesadzone. Współczesna Rumunia to może jeszcze nadal wsie, w których panuje bieda, ale tuz obok nich rozwijają się współczesne miasta otwarte na szanse i korzyści jakie niesie przynależność do Unii Europejskiej.

Następna wizyta w dniach 16-22.03.2014 w Polsce.

 


wróć
Zapisz się na nasz newsletter

Poinformujemy cię o wywiadówkach, wycieczkach i aktualnościach.