Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Witamy
Wyświetl stronę jako PDF

10 czerwca 2022r. w naszej szkole odbył się festiwal pod hasłem „Nasz głos w obronie środowiska” podsumowujący innowację Inspirujemy do bycia eko- 10 wyzwań ekologicznych z TIK, której koordynatorem była p. Anna Nowak.

W wyniku wyniszczającej i często bezmyślnej działalności człowieka dalsze funkcjonowanie świata i ludzkości jest poważnie zagrożone, co potwierdzają w swoich raportach agendy Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

Do najpoważniejszych kryzysów należą postępująca zmiana klimatu oraz stopniowy zanik bioróżnorodności. Aby zatrzymać te procesy, wszyscy ludzie, organizacje i instytucje muszą ze sobą ściśle działać w zakresie ochrony środowiska. 

Uczniowie naszej szkoły także włączyli się w dyskusję na temat współczesnych wyzwań globalnych i ekologicznych oraz podjęli konkretne działania na rzecz kształtowania pożądanych postaw i zachowań proekologicznych.

Grupa uczniów, która tworzyła Szkolną Radę Ekologiczną w każdym miesiącu roku szkolnego 2021/22 realizowała różnorodne przedsięwzięcia wykorzystując przy tym nowoczesne technologie. Cele, które przyświecały ich działaniom to: 

- poznanie sposobów oszczędzania wody, 

- dostrzeżenie korzyści z ograniczania używania plastiku, 

- wdrożenie zasad prawidłowego segregowania odpadów, 

- uświadomienie zalet picia wody kranowej, 

- poznanie sposobów na ponowne wykorzystanie niepotrzebnych ubrań, 

- uświadomienie szkodliwości wynikających  z niewłaściwego gromadzenia zużytych baterii, 

- określenie przyczyn, skutków i sposobów zapobiegania zanieczyszczeniu powietrza, w tym smogowi,

- poznanie i wykorzystanie różnorodnych narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych  do samorozwoju i samokształcenia.

Podczas swojej pracy korzystali z internetowych zasobów edukacyjnych udostępnionych przez koordynatora – p. Annę Nowak, jak i samodzielnie znalezionych w sieci. Wszystkie ich działania były umieszczane na szkolnej tablicy wirtualnej – padlet https://padlet.com/an603231003/inspirujemydobyciaeko  , a następnie upubliczniane na ogólnopolskiej stronie internetowej innowacji https://inspirujemydobyciaeko.wordpress.com/

W ramach praktycznych działań proekologicznych odbyła się:

-  akcja Sprzątania Świata- 17.09.2021r. i  akcja „Sprzątamy dla Polski” – 22.04.2022r. podczas, których uporządkowane zostały pobocza dróg, brzeg rzeki, teren przyszkolny oraz pobliski las. 

- od września 2021 do kwietnia 2022r. w szkole miała miejsce zbiórka zużytych baterii i starych telefonów, które zostały poddane recyklingowi przez Biosystem Elektrorecykling SA. Zebraliśmy w szkole ponad 105 kg baterii i ponad 5 kg telefonów.

- Od 7 do 18 maja 2022r. trwała zbiórka elektrośmieci w ramach akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” prowadzona we współpracy z Green Office Ecologic, dzięki, której 1450 kg elektrośmieci trafiło do recyklingu, a szkoła otrzymała bon na pomoce szkolne.

Ø  We wrześniu uczniowie poznali założenia innowacji – Inspirujemy do bycia eko- 10 wyzwań ekologicznych z TIK i sposoby realizacji oraz przydzielone zostały im zadania. Sporządzona została w Power Point wizytówka naszej szkoły,opracowany plan akcji Sprzątanie Świata,gazetka okolicznościowa, raport z przedsięwzięcia oraz dokumentacja fotograficzna. Uczniowie przypomnieli też zasady segregacji odpadów. Od fundacji Nasza Ziemia szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w akcji. W przedsięwzięcie wyłączyły się klasy I- VIII wraz z wychowawcami.

Ø  Temat aktywności w październiku dotyczył śladu węglowego i sposobów na zmniejszenie go. Infografikę w Canvie  opracowała Martyna Nowak z 8a i Gabriela Roguska z kl. 8c.

Ø  W listopadzie Kacper Kępka , Maciej Goławski z kl. 8a i Gabriela Roguska z kl. 8c opracowali quizy na temat segregacji odpadów na platformie quizizz.

Ø  W grudniu Gabriela Koślacz i Kacper Kępka z kl. 8a oraz Karolina Konieczna z 8b i Weronika Jalowska z 8c przygotowali padlety na temat skutków nadmiernego używania plastiku i sposobów ograniczania go.

Ø  Problemem niedoborów wody pitnej na świecie zajęli się Wojciech Kępka z kl. 8a i Magdalena Skwarek z 8c wykonując plakaty w programie pdf. Natomiast Monika Gajo z 8b i Aleksandra Poszytek przygotowały plakaty na temat sposobów oszczędzania wody pitnej wykorzystując m.in. stronę https://crello.com/pl/create/posters/

Ø  W lutym Martyna Nowak z 8a, Roksana Redzik i Joanna Lendzion z 8c utworzyły e-książki na stronie https://www.storyjumper.com na temat faktów i mitów dotyczących wody kranowej oraz zalet zdrowotnych i ekologicznych wynikających z jej picia.

Ø  Julia Gromada i Gabriela Koślacz 8a i Weronika Jalowska z 8c  podjęły się utworzenia kolażu zdjęć w dowolnym programie przedstawiającego sposoby na powtórne wykorzystanie ubrań pod hasłem- Drugie życie Twoich ubrań.

Ø  W kwietniu problemem zużytych baterii zajęli się: Julia Kędra z 8b, Nikodem Połeć z 7b, Dawid Sobiech z 8a i Roksana Redzik z 8c, którzy opracowali prezentacje w  Power Point, Canva lub google.

Odbyło się także podsumowanie zbiórki zużytych baterii i telefonów. Wszystkie klasy biorące udział w akcji otrzymały dyplomy wykonane w Microsoft Publisher.

Ø  W maju Wojciech Gajowy z 8b, Stanisław Kazana,  Bartosz Gajowy, Wojciech Kępka z kl. 8a, Aleksandra Poszytek z 8c przygotowali quizy dotyczące problematyki smogu. Wykorzystali platformy Wordwall, Kahoot, Testportal, quizziz.

Ø  W czerwcu odbył się festiwal pod hasłem „Nasz głos w obronie środowiska” podsumowujący innowację Inspirujemy do bycia eko- 10 wyzwań ekologicznych z TIK, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje prace społeczności szkolnej.

Dzięki udziałowi w innowacji uczniowie przybliżyli sobie problemy ekologiczne współczesnego świata, korzystali z różnorodnych narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych, uprzątnęli najbliższą okolicę, zbierali baterie i elektrośmieci, uświadomili sobie wpływ swoich codziennych zachowań na stan środowiska.

 

 




Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com