31 maja 2022r. uczniowie klas VIIa i VIIb wybrali się na rajd rowerowy do gabinetu weterynaryjnego znajdującego się w Fiukówce. Celem spotkania było poznanie specyfiki pracy weterynarza oraz kształtowanie humanitarnych postaw wobec  zwierząt.

Lekarz weterynarii, Pan Paweł Mateńko z pasją opowiedział uczniom o swojej pracy, pokazał narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt oraz sale, gdzie odbywają się zabiegi chirurgiczne. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia profesjonalnej sali operacyjnej, a także usłyszeli bicie serca małego kotka dzięki badaniu mamy-kotki, które wykonywała Pani doktor Małgorzata Muszyńska-Mateńko.
Uczniowie poznali obecnych pacjentów  lecznicy– dwa pieski, które dochodziły do zdrowia po przebytych zabiegach. Ta część wizyty chyba najbardziej przypadła siódmoklasistom do gustu, co świadczy o tym, że  los zwierząt jest dla nich istotny.

Doktor Paweł podkreślił w swoich wypowiedziach, że aby zostać weterynarzem należy lubić zwierzęta oraz nieustannie się uczyć  - najpierw na studiach, a potem na kursach i szkoleniach.  Należy również wykazać się umiejętnością nawiązywania kontaktów międzyludzkich, mieć dużo cierpliwości, zaangażowania, a nawet odwagi.  Uczniowie dowiedzieli się, jak szeroką działalność prowadzą lekarze weterynarii.  Dbają o zdrowie zwierząt w gospodarstwach rolnych, ale również o żywność odzwierzęcą: mięso, mleko, jaja oraz ryby w stawach hodowlanych. Nawet karma dla zwierząt, np. pasza i zboża są badane, aby nie szkodziły zdrowiu zwierząt a pośrednio i ludziom.  Ważna jest prowadzona profilaktyka chorób zwierząt. Lekarze weterynarii czuwają nad biologicznym bezpieczeństwem w przypadku bioterroryzmu.

Dziękujemy za przeprowadzenie bardzo ciekawej prelekcji. Mamy nadzieję, że zainspirowani wizytą nasi wychowankowie odkryją w sobie pasję i predyspozycje do pracy w tym zawodzie. Praca ze zwierzętami jest trudna, ale sprawia dużo przyjemności.