Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Witamy
Wyświetl stronę jako PDF

Litwa w ramach programu ERASMUS+ 6. mobilność w Gargždai Minijos Progymnasium


W dniach 20-24 lutego 2022 odbyło się międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich w ramach projektu Erasmus+ „Matematyka z grami i zabawą w całej Europie”. Do Gargždai Minijos Progymnasium przybyły delegacje z: Chorwacji, Polski i Rumunii. Zdalnie wzięły udział zespoły Włoch i Turcji. Na spotkaniu omówiono wyniki testów PISA przeprowadzonych w szkołach oraz porównano wyniki nauczania matematyki i programy nauczania w krajach partnerskich.


Zajęcia matematyczne prowadzone na Litwie koncentrowały się wokół zadania pt. „Trzy M: Matematyka, Materiały i Matematycy”. Uczniowie przy użyciu inteligentnych urządzeń na różnych platformach i aplikacjach dydaktycznych uczestniczyli w lekcjach, podczas których nauczyciele włączali uczniów z krajów partnerskich do ćwiczeń matematycznych i pracowali w grupach międzynarodowych. 


Poza szkołą też była matematyka. Partnerzy zwiedzili Stare Miasto w Kłajpedzie i policzyli kroki oraz odległość między posągami na Starym Mieście. Robiąc pizzę w restauracji, pamiętali o liczbie Pi, która opisuje stosunek długości do średnicy koła. W Muzeum Bursztynu w Połądze poznali właściwości fizyczne i chemiczne jantaru, porównali wagę bursztynu z kamieniem i plastikiem, dowiedzieli się, że złoto Bałtyku nie tonie w słonej wodzie i jest palne. 


W drodze z Gargždai do Wilna uczestnicy obliczali przebytą odległość, czas i średnią prędkość autobusu, zaś po zwiedzeniu zamku w Tokach, porównali wielkość pałaców Litwy i obiektów krajów partnerskich oraz czas ich budowy. 
W Wilnie uczniowie mięli okazję odwiedzić  Sejm Republiki Litewskiej, zapozna się z działalnością parlamentu, procedurą ustawodawczą oraz możliwościami udziału obywateli Litwy w procesie legislacyjnym.


Czas minął szybko, pozostały wspomnienia i świadomość, że matematyka to bardzo ważna dziedzina, która jest obecna wszędzie. 




Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com