Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Witamy
Wyświetl stronę jako PDF

„Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy (…)”
Wisława Szymborska „Liczba Pi” (fragment)

Fascynująca, nieskończona i oryginalna na tyle, żeby stać się tematem wierszy – taka właśnie jest liczba π, której święto przypada 14 marca. Ten dzień jest nazwany Międzynarodowym Dniem Liczby Pi. Uczniom klas IV-VI zapewniono moc atrakcji. Na czwartej godzinie lekcyjnej zebrali się na sali gimnastycznej. Tam obejrzeli krótki filmik, na którym przybliżono liczbę Pi i jej przemiany na przestrzeni wieków. Pojawiło się wiele ciekawostek związanych z tą niezwykłą liczbą. Następnie wystąpiła Pani Katarzyna Koślacz wraz z uczniami klas czwartych. Omówiono wizytę partnerską na Litwie w ramach projektu Erasmus+ „MATEMATYKA Z GRAMI I ZABAWĄ W CAŁEJ EUROPIE” oraz międzyklasowe i międzynarodowe wyniki testu sprawdzającego umiejętności matematyczne MY PISA. Następnie uczniowie szczegółowo przyjrzeli się tej dzisiejszej bohaterce. Przygotowano dla nich eksperyment matematyczny, dzięki któremu odkrywali wartość liczby π. Następnie zmierzyli się z zadaniem polegającym na ułożeniu jak największej liczby wyrazów zawierających „PI”. Było również polecenie związane z tzw. kodowaniem. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali przygotowane dla nich wyzwania. Dla najlepszych przewidziano πątki z matematyki.

Krótkie podsumowanie dla tych, którzy nadal nie wiedzą: π – to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Uczniowie mogli również pochwalić się swoim talentem plastycznym – powstała wystawa osiedli wieżowców.

 

Myślimy, że tego dnia rozwiązywanie zadań matematycznych sprawiało uczniom przyjemność. Udowodniliśmy, że matematyka może być wspaniałą przygodą i można się z nią dobrze bawić.

A na koniec coś z przymrużeniem oka:

- Co jest πękniejsze niż π?
- Oczywiście, że 3π  

Do zobaczenia za rok!




Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com