Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Witamy
Wyświetl stronę jako PDF

Innowacja Pedagogiczna PROGRAMOWO – ORGANIZACYJNA ,,Podróże z książką”


Opracowana przez p. Barbarę Mróz i Teresę Wardak realizowana była w klasach I a i I b od października 2020 r. do czerwca 2021 r.

Głównym założeniem innowacji było rozbudzanie u uczniów i ich rodziców pasji czytelniczych, a pośrednio także rozwój mowy, pamięci, wyobraźni i koncentracji uwagi, wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju, stymulowanie autoprezentacji; wzrost zainteresowań i kompetencji czytelniczych uczniów, inspirowanie twórczych działań dzieci.

Innowacja zapewniała dzieciom częsty kontakt z literaturą dziecięcą,  która była i będzie inspiracją do rozwijania zdolności recytatorskich, aktorskich i plastycznych uczniów klas pierwszych. Założeniem było również nawiązanie współpracy pomiędzy szkołą , domen rodzinnym dzieci, jak również różnymi osobami i instytucjami, zaproponowaniem rodzicom alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu z dzieckiem. 

W ramach innowacji zrealizowano szereg ciekawych działań.

Sposoby realizacji:

I Systematyczne spotkania z baśnią – czytanie baśni, bajek, ciekawych pozycji książkowych  przez panią dyrektor Izabelę Gromadę, rodziców, przedstawicieli samorządu gminy – pana wójta Krzysztofa Kazanę, zastępcę wójta – pana Sławomira Rzymowskiego, pana dyrektora ZEAS-u – Sebastiana Ignaciuka, dyrektora Banku Spółdzielczego w Łukowie/O w Staninie – panią Dorotę Gryczkę, strażaka z KP PSP w Łukowie, nauczycieli, siostrę zakonną, psychologa, logopedę, panią bibliotekarkę, czytanie przez samych uczniów wybranych utworów literackich uczniom z innych klas. 

 II. Jesteśmy aktorami - przygotowanie teatrzyku kukiełkowego ,,Julka i czarownica Lenara”, teatrzyku do baśni ,,Calineczka”, inscenizacji na podstawie wiersza J. Brzechwy ,,Żuk”, krótkich teatrzyków teatralnych z udziałem rodziców. Prezentowanie swoich umiejętności teatralnych dla dzieci z Przedszkola Miejskiego w Łukowie (online), dzieciom z klas 0 a i 0 b oraz przedszkola w Staninie, części artystycznej z okazji Dnia Kobiet, z okazji Dnia Matki oraz Święta Rodziny. 

 

III. Jesteśmy małymi autorami - tworzenie własnych książek i książeczek. Książka ,,Mamy dla Mamy”, w której znalazły się życzenia dla mam, wywiad z Panią Dyrektor na temat ,,Jak to jest być mamą”, krzyżówki, kolorowanki. Jedna z książek została wręczona Pani Dyrektor, zaś pozostałe otrzymały mamy z okazji Dnia Matki. Wykonano również książeczki dla mamy i taty, które zostały wręczone rodzicom z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Opracowano także ilustrowaną książkę  pt. ,, Potwory z baśni- nowe historie z wilkiem, smokiem, Babą Jagą…” oraz album przeczytanych książek.

IV. Wykonanie ciekawych prac plastycznych: kukiełek z drewnianych łyżek, zakładki do książki, ,,Chatki Baby Jagi” całej z pierników, okładki książek, komiksów ulubionych książek oraz  ,,Kalendarza postaci z bajek”. Kalendarz został wręczony Pani Dyrektor oraz przekazany do biblioteki szkolnej. Wszystkie  prace plastyczne zdobiły klasy i korytarz szkolny. 

V Nawiązanie współpracy z instytucjami – Urzędem Gminy w Staninie, Bankiem Spółdzielczym w Staninie oraz bankiem Millennium w Łukowie, Przedszkolem Miejskim w Łukowie, Gminną Biblioteką Publiczną, jak również osobami bardziej lub mniej znanymi. 

VI Organizowanie konkursów czytelniczych: międzyklasowych konkursów czytelniczych oraz konkursu ,,Czytamy i punkty zbieramy”.

Innowacja pedagogiczna zakończyła się sukcesem. Zamierzone cele zostały zrealizowane.  U uczniów zostały rozwinięte pasje czytelnicze. Polubili czytanie, wykształcili nawyk czytania, jako atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu. Dowodem było zajęcie I i II miejsca w szkole pod względem ilości przeczytanych książek oraz płynne czytanie różnych tekstów przez wielu uczniów, swobodne wypowiedzi ustne uczniów z używaniem bogatego słownictwa, swobodne posługiwanie się w języku ojczystym.




Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com