Erasmus + Szwecja

Erasmus +  Szwecja

W dniach 8-11 maja 2016 roku 8 osobowa delegacja ze Stanina wzięła udział w kolejnym etapie realizacji projektu Erasmus +. Delegację tworzyli: wójt gminy, p. Krzysztof Kazana, dyrektor GZEAS, p. Piotr Michalak, dyrektor Zespołu Szkół w Staninie, p. Janusz Sobiech oraz nauczyciele z tej szkoły, p. Katarzyna Koślacz, p. Anna Witek, p. Bożena Skwarek, członkowie stowarzyszenia lokalnego „Bona Fide”, p. Bożena Stępniewska-Szewczak, p. Karol Kłos.

Delegacja szwedzka odwiedziła Polskę dwukrotnie – w październiku 2015 oraz styczniu 2016r. Tym razem nasi przedstawiciele odwiedzili kraj partnerski. Odbyło się spotkanie  w Kuratorium Oświaty w miejscowości Molndal, gdzie omawiano postępy działań projektowych, sprawy finansowe, sprawozdawcze.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy szkołę partnerską. Jest to szkoła podstawowa, w której uczy się około 350 uczniów w wieku 3-12 lat. Wizyta w tej placówce okazała się niezwykle cennym doświadczeniem. Rozmowy z nauczycielami dotyczyły działania systemu edukacyjnego, metod pracy pedagogicznej, codzienności szkolnej. Mieliśmy też możliwość obserwacji zajęć w terenie z zastosowaniem technologii ICT.

Lekcje  dotyczyły obszaru tematycznego „woda, powietrze, rośliny” i prowadzone były poza budynkiem szkoły. Część teoretyczna zajęć odbywała się w klasie, praktyczne zastosowanie wiedzy na placu szkolnym, poprzez wykonywanie prostych doświadczeń i rejestrowanie ich wyników.

Jednym z punktów programu wyjazdowego było też prowadzenie lekcji z miejscowymi uczniami. W zajęciach pozaszkolnych wzięli udział  uczniowie oraz nauczyciele. Tworzyli oni odrębne grupy, które rozwiązywały zadania związane z naszym krajem. Dzięki ułożeniu ogromnej krzyżówki, wielkiego konturu Polski i umieszczeniu w jego obrębie puzzli przedstawiających znane miejsca, uczniowie zdobyli wiedzę związaną z kulturą, geografią, historią naszego kraju i ciekawostki realioznawcze. Podsumowanie udowodniło, że lekcja była efektywna. Podczas ewaluacji wszyscy uczniowie ustawili się wokół uśmiechniętej buźki. Lekcja prowadzona przez polskich nauczycieli okazała się więc również atrakcyjna dla uczniów szwedzkich.