50 uczniów klas IV-VIII Zespołu Szkół w Staninie wraz z 4 opiekunami Małgorzatą Matyszek, Bernardą Jalowską, Barbarą Gajownik, Stanisławem Skorupą, w dniach 26-28.10.2022, wzięło udział w wycieczce Kraków-Zakopane-Wadowice-Kalwaria Zebrzydowska.
Wyjazd był dofinansowany w kwocie 15 000,00 zł ze środków budżetu państwa na realizację Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Poznaj Polskę w ramach realizacji programu Polski Ład.
Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wspólnego zdjęcia u podnóża Wzgórza Wawelskiego ze smokiem w tle. Ciekawi kolejnych punktów naszej wycieczki ruszyliśmy w kierunku Zamku Królewskiego, na jego dziedzińcu została nam przybliżona historia tego miejsca.
Idąc Drogą Królewską w kierunku Rynku Głównego zatrzymaliśmy się przed Domem Długosza, którego najstarsza część sięga XIV wieku. Uwagę naszą przykuła inskrypcją nad portalem z drugiej połowy XVI wieku, z sentencją „Nil est in homine bona mente melius” („Nic nie ma w człowieku lepszego ponad rozum”).
Kolejnym przystankiem na Drodze Królewskiej był dziedziniec arkadowy Collegium Maius z ciekawą historią Uniwersytetu Jagiellońskiego przekazaną nam przez przewodnika.
Spacer po Rynku Głównym, poznawanie ciekawych miejsc tam zlokalizowanych np. Kościoła Mariackiego, Sukiennic to ostatni punkt zwiedzania historycznego zespołu miasta Krakowa.
Wejście na Kopiec Kościuszki podziwianie panoramy Krakowa i wizyta w Muzeum Kościuszkowskim zakończyło pierwszy dzień naszej wycieczki.
Kolejny dzień to wizyta w Zakopanem. Nasz dzień rozpoczęliśmy od wspólnego zdjęcia przed Wielką Krokwią- miejsca szczególnie ważnego dla miłośników skoków narciarskich. Po czym udaliśmy się do centrum Zakopanego, gdzie zwiedziliśmy Kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Nie zabrakło oczywiście czasu na spacer i zakup pamiątek na Krupówkach oraz podziwianie domów wybudowanych w stylu góralskim.
Wizyta w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem była drugim ważnym punktem zaplanowanym na drugi dzień naszej wycieczki. Sam Dom jest przykładem stylu zakopiańskiego, wprowadzonego do architektury przez Stanisława Witkiewicza, a zbiory zgromadzone i udostępnione zwiedzającym pozwalają przybliżyć sylwetkę słynnego polskiego kompozytora.
Poranek trzeciego dnia wycieczki to prawdziwe wyzwanie. Wspinaczka do I stacji Męki Chrystusa w Kalwarii Zebrzydowskiej będącej elementem manierystycznego zespołu architektonicznego i krajobrazowego parku pielgrzymkowego wpisanego na listę UNESCO oraz wizyta w sanktuarium Ojców Bernardynów.
Wizyta w Muzeum Domu Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach była ostatnim punktem naszej 3-dniowej wycieczki. Każdy uczestnik z audioguidem odkrywał fakty związane z życiem papieża Jana Pawła II.