W piątek 18 marca 2022r. uczniowie kl. IV i V wraz z opiekunami p. Joanną Konieczną, p. Anna Nowak, p. Bożeną Skwarek oraz p. Anną Cieślak wybrali się na wycieczkę do Niepokalanowa- franciszkańskiego klasztoru- sanktuarium, zajmującego powierzchnię 28 ha.
Pobyt rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Strażackiego i poznania niezwykle wymagającego odwagi zawodu strażaka. Na uwagę zasługuje fakt, będący ewenementem na skalę międzynarodową, iż w tej wyjątkowej Straży Pożarnej pełniący tu funkcję strażacy to zakonnicy, którzy do 1999r. wyjeżdżali gasić pożar w czarnych tradycyjnych habitach, przewiązanych w pasie białym sznurem.
Centralnym punktem wycieczki był udział we Mszy Świętej w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask podczas której modliliśmy się za wszystkich uczniów, rodziców oraz nauczycieli Zespołu Szkół w Staninie oraz w intencji pokoju w Polsce i na całym świecie.
Kolejnym punktem harmonogramu było Muzeum św. Maksymiliana Kolbe - budowniczego klasztoru - wydawnictwa, z którym związane są początki Niepokalanowa. Uczniowie spotkali się z ojcem Jackiem, który przybliżył utalentowaną, barwną i pełną wiary w Niepokalaną NMP postać św. Maksymiliana, który na terenie klasztoru wprowadził dwanaście działów pracy min. piekarnię, wydawnictwo miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”, radio, generatornię prądu, jak również w swej bogatej bibliografii zasłynął działalnością misyjną w Japonii. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zgłasza gabloty z pamiątkami z misji.
Wśród licznych atrakcji uczniowie mieli okazję oglądać Panoramę Tysiąclecia upamiętniającą Tysiąclecie Chrztu Polski w 1966r. Mianowicie w podziemiach bazyliki podziwiali ruchomą szopkę, ilustrującą historię Kościoła w Polsce. Rozpoznawali znane postacie, począwszy od Piastów aż po Jana Pawła II, którzy walczyli o wolną i chrześcijańską ojczyznę - tutaj defiladując przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej narodu polskiego.
Następnie uczestnicy obejrzeli Misterium Męki Pańskiej, czyli spektakl ruchomych obrazów i figur wykonanych przez braci. Ta nietypowa Kalwaria, umożliwiła każdemu z uczestników wycieczki przeżyć indywidualnie i głęboko misterium naszego zbawienia, zwłaszcza teraz w wyjątkowym okresie Wielkiego Postu.
Kolejną atrakcją czekającą na dzieci była wizyta w Radiu Niepokalanów i możliwość obejrzenia na żywo pracy w studiu, poznanie ciekawego zawodu dziennikarza radiowego.
Nie mogło oczywiście zabraknąć czasu wolnego i możliwości zakupu pamiątek dla najbliższych. Każdy nabył jakiś drobiazg, który przypomni mu tak wspaniale spędzony dzień w przepięknym sanktuarium w Niepokalanowie.