Telefon (25) 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Wakacje
Wyświetl stronę jako PDF

Tydzień Edukacji Globalnej 16-23.11.2020 r. pod hasłem ”To nasz świat. UCZYŃMY GO LEPSZYM”


Tydzień Edukacji Globalnej 16-23.11.2020 r.  pod hasłem ”To nasz świat. UCZYŃMY GO LEPSZYM”

Drugi raz w historii naszej szkoły w dniach 16-23.11.2020 r. obchodzony był Tydzień Edukacji Globalnej zorganizowany w warunkach nauki zdalnej przez p. Joannę Konieczną i p. Annę Nowak.

Zgodnie z opracowanym harmonogramem uczniowie kl. IV oraz VII-VIII naszej szkolnej społeczności mieli możliwość rozwijać swoje horyzonty myślowe o nowe ciekawe zagadnienia z zakresu edukacji globalnej.

Mianowicie w klasie IVa odbyła się tematyczna lekcja przyrody „Niezwykłe znaczenie lasów”. Uczniowie w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną poznali i uświadomili sobie bezcenne znaczenie lasów jego niezliczone bogactwa oraz sposoby ochrony lasów w Polsce.

Uczniowie klasy IVb na zajęciach z wychowawcą poznali sposoby na ochronę środowiska we własnych gospodarstwach domowych. Oglądali krótkie filmik, a następnie dyskutowali w jaki sposób każdy z nas może zmniejszyć ilość śmieci w domu, jak oszczędzać wodę, żywność, zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Efektami ich pracy były mapy pamięci na określony temat.

Uczniowie klas VII podczas lekcji geografii mieli okazję uświadomić sobie „Dlaczego zachowanie walorów dziedzictwa przyrodniczego w Polsce jest ważne?” podczas prezentowania swoich prac domowych.

Chętni uczniowie klas VIII mogli przybliżyć sobie problem gatunków inwazyjnych i skutków ich wprowadzania do rodzimej fauny i flory wykonując metaplan.

Uczniowie klas VIII na lekcji geografii nt. „Chiny w kolorze blue - zagadnienie globalizacji w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej” poruszyli jedno
z ważniejszych wyzwań współczesnego świata, na podstawie głośnego filmu z roku 2005 „Chiny w kolorze blue”. Uczniowie poznali bardzo trudne warunki pracy w chińskim przemyśle odzieżowym: łamania podstawowych praw pracowniczych, surowych zasady wynagradzania i karania, pobieranie kaucji (brak pierwszej pensji), niezwykle niskich zarobków i zmuszania pracowników do niewiarygodnego wysiłku, czasem nawet 20 godzinnej pracy.

W piątek chętni uczniowie i uczennice mieli okazję spotkać się z dziennikarzami i dziennikarkami podczas webinaru „Czy słowem można zmieniać świat? Wiedza, która prowadzi do działania” organizowanym przez CEO. Swoje spostrzeżenia zawarli w  ciekawych prezentacjach, z którymi zapoznali kolegów i koleżanki z klasy podczas lekcji biologii lub geografii.

Ponadto 20 listopada w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, uczniowie na godzinach z wychowawcą mieli okazję poznać swoje prawa w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Na tą okoliczność wykonana została również szkolna gazetka prezentująca prawa dzieci na całym świecie oraz codzienne działania a prawa dziecka w ujęciu globalnym.

Drugie obchody Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole zaliczamy do bardzo udanych i wartościowych dla ucznia.

Czekamy na kolejne za rok…
Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com