Telefon 25 796 11 84
E-mail poczta@zs-stanin.pl
Witaj
Wyświetl stronę jako PDF

W ramach programu edukacyjno-obronnego przygotowanego i realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej „Edukacja z Wojskiem ” uczniowie klas VIa i VIb naszej szkoły uczestniczyli 7.11.2024 w 3-godzinnym szkoleniu, które przeprowadzili żołnierze ppor. Małgorzata Grejner i szer. Katarzyna Hukaluk z 23 Batalionu Lekkiej Piechoty z Bezwoli.


W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się jak reagować w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa. Podczas dyskusji poruszone zostały takie tematy jak: agresja rówieśników, wymuszenia, cyberprzemoc, skażenia chemiczne. Żołnierze przekazali cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa osobistego, w tym porady na temat alarmowania i ewakuacji w sytuacjach kryzysowych.
Uczniowie dowiedzieli się, że w prawidłowo przygotowanym plecaku ewakuacyjnym powinny znaleźć się: woda, dokumenty, opatrunki, jedzenie. Żołnierze zwrócili uwagę, iż w trakcie ewakuacji należy pomagać osobom słabszym, niepełnosprawnym. Ciekawostką dla wszystkich była zawartość apteczki bojowej żołnierza, w której między innymi znajdziemy opaskę zaciskową, opatrunki, oraz nożyczki, które przetną niemal wszystko.


Część praktyczna spotkania poświęcona była udzielaniu pierwszej pomocy. Uczniowie doskonalili umiejętność sprawdzania tętna, prawidłowego ułożenia poszkodowanej osoby w pozycji bocznej bezpiecznej, oraz ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową.
W czasie rozmowy nie zabrakło pytań dotyczących zawodu żołnierza. Uczniowie byli ciekawi jakie wymagania trzeba spełnić, by zostać żołnierzem. Prowadzący chętnie dzielili się ciekawostkami na temat swojej pracy, wyjaśniając m.in. czym jest capstrzyk, jaką dzienną rację żywnościową mają żołnierze i dlaczego w ich plecakach znajdują się słodycze.


W trakcie spotkania żołnierze zwrócili uwagę na to, że patriotyzm to między innymi zdobywanie wiedzy i umiejętności radzenia sobie i pomocy innym w sytuacjach kryzysowych, w których możemy się znaleźć.


Spotkanie odbyło się z inicjatywy wychowawców klas VI: Małgorzaty Matyszek i Bernardy Jalowskiej




Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka

Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie.
Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com