Codziennie wszyscy gdzieś biegniemy, jesteśmy bardzo zapracowani, dlatego niech ten świąteczny czas przygotowań, będzie doskonałą okazją na spędzenie wspólnego czasu z dzieckiem. Zaangażujmy dziecko, aby aktywnie wzięło udział w świątecznych przygotowaniach.

Dzieci czerpią ogromne korzyści z częstych kontaktów z otoczeniem (zwłaszcza kontaktów werbalnych), ponieważ bogacą słownictwo, doskonalą wymowę, uczą się prawidłowego stosowania zasad gramatycznych, a także prawidłowego posługiwania się akcentem, melodią oraz rytmem wypowiedzi.

WHO zaleca, aby dzieciom około 6.-7. miesiąca życia zacząć wprowadzać pokarmy stałe (uzupełniające), przy jednoczesnym zachowaniu karmienia piersią. W tym czasie dziecko uczy się akceptować pokarmy o innej konsystencji niż płynna czy papkowata, a tym samym nabywa nowe umiejętności oralne. W ciągu 1. roku życia dziecka, rozwija się umiejętność gryzienia i żucia. Zbyt długie podawanie dziecku zmiksowanych lub papkowatych posiłków wpływa negatywnie na rozwój jego mowy, ponieważ czynności takie jak ssanie, gryzienie oraz żucie to pierwszy, naturalny trening narządów mowy każdego człowieka.

Zabawy manualne usprawniają zarówno motorykę małą, jak i rozwój mowy dziecka. W okresie przedświątecznym zaproponujmy dziecku: dekorowanie koszyczka, malowanie pisanek, wspólne gotowanie, dekorowanie domu.

źródło: Blog osobisty Paulina Mistal