29 maja 2019r. uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej w Staninie oraz klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Jonniku pod opieką p. Barbary Gajownik, p. Anny Nowak, p. Joanny Koniecznej i p. Beaty Kuś wzięli udział w pokazach chemicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.

Poznali właściwości pierwiastków, soli, zobaczyli przebieg i skutki reakcji egzo - i endotermicznych. Niektórzy mieli możliwość samodzielnego zbadania odczynu ph różnych mieszanin. Po posiłku zwiedzali Państwowe Muzeum na Majdanku. Poznali historię obozu, warunki bytowe, rozkład dnia, pracę, kary, oznaczenia więźniów, sposoby ich eksterminacji. Wycieczka okazała się dobrą lekcją chemii i historii.