W dniach 15 – 19.03.2022, w ramach realizacji projektu Erasmus + Tell Me More, grupa nauczycieli Zespołu Szkół w Staninie: Małgorzata Matyszek, Teresa Oskroba, Jolanta Skwarek wzięła udział wraz z partnerami portugalskimi, tureckimi w spotkaniu projektowym zorganizowanym przez szkołę włoską.

Tematem przewodnim realizowanych aktywności projektowych było poszukiwanie sposobów zachęcania uczniów  do czytania książek ,rozwijanie ich kreatywności.

Historia bez słów- „Silent book” to jedna z propozycji do wykorzystania   w pracy z dziećmi. Na warsztatach  nauczyciele poznali sposoby tworzenia i wykorzystania książek, które z literami nie mają nic wspólnego, a zawarta w nich historia ograniczona jest tylko wyobraźnią czytelnika.

Uczestnicy spotkania na jednym z warsztatów nauczyli się również jak stworzyć z łatwo dostępnych materiałów np. papierowych kartonów miejsce do prezentacji historii wymyślonych przez dzieci .

Ciekawym doświadczeniem były zajęcia czytelnicze udowadniające , że język nie jest ograniczeniem w przekazywaniu historii. Nauczyciele z Polski wspomagając się dźwiękiem, obrazem przeczytali  dzieciom włoskim fragmenty książki „Przygody Koziołka Matołka” w języku polskim.

W trakcie wizyty partnerzy projektu zwiedzili lokalna bibliotekę oraz  poznali włoski system edukacji.